Lidovky.cz

RYSKA: Lék na krizi a zkrat ekonomů

Ekonomika

  13:33
Několika známým ekonomům byla v nedávné anketě položena otázka, jaká má být správná reakce měnové politiky na znovu přicházející recesi. Drtivě převážila odpověď, že centrální banky mají přistoupit k ještě uvolněnější politice než doposud.
peníze (ilustrační foto)

peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mnohem méně časté jsou ankety, které se táží, co vůbec bylo příčinou poslední krize. Zajímavé je, že většina ekonomů odpoví, že mezi důvody byla právě uvolněná měnová politika s úrokovými sazbami příliš nízko, která vyvolávala jednu bublinu za druhou.

Představme si lékaře, který pacientovi diagnostikuje jako příčinu potíží přemíru alkoholu, a vzápětí mu jako léčbu doporučí větší množství alkoholu. Řekli bychom, že je to špatný doktor nebo i šílenec. U posuzování (většinou keynesiánských) ekonomů jako by ale vládla zcela nová logika. To, co škodilo, dnes pomůže. Myšlenkový zkrat není zkrat, je to „důmyslná věda“.

V roce 2001 přišla do Spojených států mírná recese. Řešení zvolené americkým Fedem bylo stlačit úrokové sazby na historické minimum – jedno procento. Výsledkem bylo přelití peněz z „dot.com“ bubliny do nemovitostního trhu.

Nevyléčený problém se s větší silou odrazil v recesi let 2008 a 2009. Ač bylo jasné, že příčinou bublin byly nízké sazby, řešení zvolené Fedem bylo stlačit úrokové míry ještě níže – na nulu. K vyléčení opět nedošlo a bublina vznikla u státních dluhopisů.

Sotva po odeznění krize se tak dnes hlásí krize nová. A řešení? Přece ještě uvolněnější politika. Všichni souhlasí. Jak by vůbec mohl někdo pochybovat, že je tím správným lékem…?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.