Lidovky.cz

OKD chce prozkoumat ložisko u Frenštátu. A možná i těžit

Ekonomika

  17:18
OSTRAVA - Zájem o černé uhlí v okolí Frenštátu pod Radhoštěm máme, přiznala po několika letech váhání těžební společnost OKD. V první fázi chce ložisko prozkoumat a až poté případně rozhodnout o zahájení těžby.

Důl ve Frenštátu foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

OKD náleží do skupiny NWR, kterou spoluvlastní jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala. Proti těžarům naopak stojí místní obyvatelé a obce, které se obávají o osud krajiny v podhůři Beskyd a ztrát v oblasti turistického ruchu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud zásoby nebudou pro těžaře zajímavé, OKD naopak myšlenky těžit na Frenštátsku opustí. "Abychom mohli odpovědně jednat o budoucnosti dolu, potřebujeme znát objektivní údaje a ne 30 let staré odhady. Je to naše odpovědnost vůči našim akcionářům, kteří financují nákladný konzervační režim, a také směrem ke státu, kterému toto ložisko patří," řekl generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck.

V první fázi chce společnost ověřit, zda průzkumné práce nebudou mít negativní vliv na životní prostředí v okolí dolu. Nechalo si proto zpracovat studii o dopadech průzkumu, kterou posoudí ministerstvo životního prostředí. Poté bude start průzkumných prací schvalovat Obvodní báňský úřad v Ostravě.

Čtyřletý průzkum

Průzkum podzemí má včetně příprav trvat celkem čtyři roky, během nichž OKD vyhloubí přibližně tisíc metrů dlouhé průzkumné chodby. "Firma nechystá ani žádné zásahy do životního prostředí, neplánuje budování nových staveb ani hloubení jam. Hlušinu bude odvážet na odval dolu Paskov," vysvětluje mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Budování Dolu Frenštát začalo v roce 1981, důl však nebyl nikdy zprovozněn. Propad spotřeby černého uhlí po roce 1990 nakonec vedl k rozhodnutí státu o zakonzervování areálu. Jeho udržování stojí OKD desítky milionů korun ročně. Proto se společnost rozhodla k radikálnímu řešení - do budoucna chce buď těžit nebo areál dolu zlikvidovat.

Ložisko v okolí Frenštátu pod Radhoštěm patří mezi nejbohatší v Česku. Podle odhadů se zde nachází 814 milionů tun černého uhlí, z toho vytěžitelných má být 309 milionů tun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.