Lidovky.cz

Na obzoru je velká evropská bankovní krize

Ekonomika

  20:02
PRAHA - Klid před bouří, tak vypadá situace velkých evropských bank. A někde už začíná pršet. Stále víc ústavů začíná řešit, co s dluhopisy jižních zemí eurozóny, jimž se přestává věřit.

Francouzsko-belgická Dexia má v portfoliu potenciálně nebezpečné dluhopisy v objemu zhruba 700 miliard dolarů (asi 12,9 bilionu Kč). foto: Reprofoto

Francouzsko-belgická Dexia padla a už je plán, co bude s jejími částmi. Potíže mají i další banky.

ČTĚTE TAKÉ

Stále hlasitěji zaznívá, že část dluhopisů bude nutné úplně odepsat. To by přineslo bankám miliardové ztráty. Například Německo podle deníku Financial Times Deutschland považuje bankrot Řecka za nevyhnutelný a mluví se o odpisu až 60 procent z hodnoty řeckých dluhopisů.

Agentury S&P a Fitch snížily rating řady španělských bank

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating deseti španělských bank, včetně největších ústavů Santander a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA). Čtyřem bankám pak snížila výhled ratingu. Ke stejnému kroku sáhla i konkurenční agentura Fitch Ratings, která snížila rating šesti velkých bank. Reagovala tak na snížení ratingu Španělska, k němuž sáhla už minulý týden.

S&P navíc zhoršila klíčový ukazatel rizikovosti španělského bankovního sektoru.

Podle některých zdrojů je právě i velikost odpisu jedním z témat, která řeší při jednáních kancléřka Angela Merkelová a prezident Nicolas Sarkozy. Ti svůj plán záchrany sektoru hodlají upřesnit až koncem měsíce. Západoevropské trhy prozatím uklidnilo už jen sdělení, že nějaký plán existuje.

Obavy o vývoj sektoru včera v rozhovoru pro Financial Times vyjádřil i britský premiér David Cameron, který prohlásil, že eurozóně schází jen pár týdnů. Podle něj je potřeba rekapitalizace bank, vztyčení ochranné zdi okolo Řecka, víc peněz ve fondu EFSF, zpětný odkup státních dluhopisů a přísnější stress testy bank.

Dexii zachraňují vlády

Dopad odpisů řeckých dluhopisů by však mohl být fatální, jak ukazuje případ Dexia. Ta kvůli tomu, že drží vysoké množství špatných aktiv, musí být zachráněna francouzskou, belgickou a lucemburskou vládou, záchranu už podepsala správní rada banky.

Podmínky plánu předpokládají, že Belgie zaplatí zhruba čtyři miliardy eur společnosti Dexia Group, od které získá belgickou část ústavu Dexia Bank Belgium. Ta se zaměřuje na drobnou klientelu, má asi 6000 zaměstnanců a od zhruba čtyř milionů klientů vklady kolem 80 miliard eur.

ČTĚTE VÍCE

Státní garance, které si Dexia vyjednala, jí zajistí přístup k půjčkám na dalších deset let. Belgie se bude na těchto zárukách podílet z 60,5 procenta, Francie z 36,5 procenta a Lucembursko ze tří procent.

Akcie Dexie na podrobnosti záchrany zareagovaly propadem o více než 30 procent.
Dexia je první větší evropskou bankou, která padla. Podle makléře ze společnosti Patria Direct Petra Žabži má banka na „jedno vlastní euro“ vypůjčeno 60 od někoho jiného. U Lehman Brothers, banky která zkrachovala v září 2008, byl tento poměr přitom poloviční.

Poradce MMF: Krize do tří týdnů

Nebude však patrně posledním bankovním krachem. „Myslím, že tohle je jen začátek,“ řekl například Brad Smith ze Stonecap Securities. „Je tady spousta dalších bank s řeckými dluhopisy a některé z nich jsou na řadě,“ dodal. Není proto divu, že Evropa se snaží najít řešení, jak banky zachránit. Podle poradce Mezinárodního měnového fondu Roberta Shapira skutečná krize bankovního sektoru přijde do dvou až tří týdnů, pokud státníci nepředloží funkční řešení.

„Nemluvíme tu jen o malé belgické bance, řeč je i o největších bankách světa. To se týká největších bank v Německu, Francii, ale dále se to rozšíří i do Velké Británie. Rozšíří se to zkrátka všude, protože dnešní svět je tolik provázaný,“ řekl v rozhovoru pro stanici BBC Shapiro. Podle něj by se tak mohlo jednat o ještě horší krizi, než byla ta, která nastala v roce 2008.

Že nejsou daleko od pravdy, dokazuje celkový vývoj z poslední doby. Belgická banka KBC, matka ČSOB, prodává svoji lucemburskou pobočku KBL. Erste Group, jíž patří Česká spořitelna, oznámila odpis ztrátových aktiv v Maďarsku a Rumunsku a také prodej řeckých dluhopisů. Řecká centrální banka se zase rozhodla, že zachrání menší řeckou banku Proton z peněz MMF a eurozóny ve fondu Hellenic Financial Stability Fund.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.