Lidovky.cz

SKLENÁŘ: Bude zlato šustit v peněžence?

Asie

  9:27
V americkém Utahu uzákonili, že lze daně platit zlatými a stříbrnými mincemi vyraženými federální mincovnou. Tento krok zatím nemá ekonomický smysl, protože hodnota kovů je vyšší, než je nominální hodnota mince, ale je to první posun zlata na místo alternativy papírových peněz.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

To mimo jiné znamená zrušení zdanění kapitálového výnosu u mincí a jejich vyčlenění z "normálních" aktiv. Jsou tyto změny prvním krokem na dlouhé cestě k návratu zlata na místo peněz?

Globální krizi důvěry v dolar, který je hlavní rezervní měnou, posilují nestandardní kroky centrální banky Fed a neutěšený vývoj amerického dluhu. Alternativou se nemůže stát ani euro, jehož stabilitu a vůbec existenci teprve testuje dluhová krize.

Oprávněně vznikají úvahy, co bude základem globálního měnového systému ve 21. století. Zatím padla řada návrhů, včetně opětovného začlenění zlata do měnových otázek. Jasná odpověď ale zatím není.

Vedle uvedené změny týkající se placení daní se radikálně otočil vztah centrálních bank ke zlatu. V 70. letech byl jejich postoj ke zlatu neutrální, v 90. letech se stal přímo odmítavý a evropské centrální banky rozprodávaly zlaté rezervy. Před čtyřmi roky prodeje ustaly a poslední tři roky naopak centrální banky, především v Asii, masivně nakupují.

Obnovení zlatého standardu nemusí znamenat návrat zlatých mincí do peněženek. Slovo bankovka je totiž odvozeno od potvrzení (bank note), které vydávaly banky, že jeho držitel má v bance uskladněno zlato či stříbro. A těchto "potvrzení" potom může být jenom tolik, kolik je zlata v trezoru centrální banky…

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.