Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Kam čert nemůže, tam…

Ekonomika

  9:35
Je zpět! Děvče, co dokáže zatočit s počasím. Letos jsme už jednou psali, jak počasí může zamávat s cenami komodit, inflací, centrálními bankami a vlastně i Středním východem. Tak co prognózují kolegové meteorologové z Browningu?
Počasí - ilustrační foto

Počasí - ilustrační foto foto: ČTK

Teplota v tropické části Pacifiku poklesla dostatečně na odstartování efektu La Niňa (španělsky děvče). Ten může ovlivňovat počasí až do jara. Samo o sobě by nemuselo jít o silný efekt. Ale v kombinaci s dalšími faktory…

Zaprvé, sopečná činnost. V květnu na Islandu (Grímsvötn), série erupcí na Kamčatce (Sheveluch) a masivnější erupce v Chile (PuyehueCordón Caulle). Ty doplňují erupce na Kamčatce vloni a ze začátku roku.

Sopečný popílek v atmosféře bude zamezovat průniku sluníčka, bude měnit proudění polárních větrů a bude samozřejmě na sebe vázat více vody, tedy způsobovat větší srážky. Zadruhé, teplý Atlantik, který bude snižovat teploty v zimě a v kombinaci se studeným Pacifikem produkovat silné bouřky.

A třetí faktor ponecháme tajemným: nad Pacifikem je negativní PDO. Tato kombinace by měla způsobit opět extrémnější počasí. Na severní polokouli studenější zimu. Na jižní polokouli na některých místech záplavy (Austrálie a okolí) a jinde sucho (např. Latinská Amerika, Čína, Afrika).

Extrémnější počasí na jižní polokouli by opět mohlo snížit úrodu. Po loňské špatné úrodě by se opět ceny potravin mohly vydat směrem nahoru a zvyšovat inflaci (a snižovat reálný růst). Záplavy v Austrálii by mohly omezit těžbu uhlí. V české kotlině by z rostoucích cen uhlí profitovalo NWR. A větší srážky na severní polokouli by měli sledovat ti, co by nechtěli trávit dny či dokonce Vánoce na letištích.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.