Lidovky.cz

Jak nejbohatšího Ira zruinovala finanční krize

Ekonomika

  7:04
PRAHA - Na příjezdové cestě jednoho z domů v irském městě Ratoath nedaleko Dublinu neznámý žhář na konci srpna polil benzinem a zapálil dva vozy. Při požáru shořelo BMW, druhé auto bylo poškozeno. Oheň se rozšířil i na dům.

Seán Quinn, irský byznysmen

Za normálních okolností by tato událost patřila na konec večerních zpráv místní televize RTÉ. Jenže v tomto případě tomu bylo jinak. Dům a auta patřily šéfovi konglomerátu Quinn Group a známému podnikateli Paulu O’Brienovi. Noční incident byl dalším důkazem eskalující bitvy o impérium nesoucí jméno svého zakladatele - Séana Quinna.

Seriál LN o padlých finančních žralocích:

Už dříve policie řešila například zapálení dodávek patřících společnosti, pokácení sloupů elektrického vedení zajišťujících proud pro firmu nebo zablokování přístupu do kanceláří popelářským vozem.

Seán Quinn, který byl ještě před třemi lety podle žebříčku časopisu Forbes 164. nejbohatším mužem planety se jměním ve výši šesti miliard dolarů, letos v dubnu přišel o téměř všechen majetek a o moc ve své firmě.

Cesta Seána Quinna

Na začátku jeho kariéry byla půjčka sto liber. Na jejím vrcholu osobní majetek ve výši šesti miliard dolarů a titul nejbohatšího Ira. Seán Quinn vybudoval z ničeho konglomerát sahající od stavebnin přes hotelnictví až po pojišťovny. Finanční krize mu ale zlomila vaz. Pád irského bankovního sektoru připravil Quinna o veškerý majetek.

Vaz mu zlomily několikamiliardové dluhy. Novým šéfem společnosti s kořeny v 70. letech minulého století se tehdy stal právě Paul O’Brien. To se zjevně ale některým lidem nelíbí. "Určití lidé chtějí nový management vystrnadit a původní dosadit zpátky," řekl po posledním incidentu O’Brien.

Ze žhářství zatím nebyl nikdo obviněn a policie případ stále vyšetřuje. Sám Seán Quinn útok rozhodně odsoudil, stejně jako jeho příznivci. "Když jsou to banality, tak je to špatné, ale neškodné. To se stává. Když se to ale zvrhne v osobní výhrůžky a žhářství, tak je to něco jiného," reagoval na události John Maquire z Concerned Irish Business Group, společnosti vytvořené po odvolání Quinna z funkce a lobbující za jeho zájmy.

Z farmáře majitelem pražského Hiltonu

Příběh Seána Quinna odráží osud samotného Irska. Stejně jako se z chudé země stala jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik Evropy, tak se z farmářského synka, který opustil školu ve čtrnácti letech, stal jeden z nejúspěšnějších podnikatelů v zemi.

Po odchodu ze školy začal pomáhat na otcově farmě. Jeho život zásadně ovlivnilo členství v Keltské atletické asociaci. V organizaci propagující klasické keltské sporty získal první kontakty v byznysu.

Finanční žralok Seán Quinn a jeho vzestup i pád - klikněte pro zvětšení

V sedmdesátých letech minulého století nebylo Irsko výkladní skříní Evropy a svět trápila ropná krize. Quinn se přesto rozhodl podnikat. Půjčil si sto liber na náklaďák a začal těžit štěrk na rodinném pozemku. Na světě se tak ocitla jeho první firma - Sean Quinn Quarries.

K původnímu podnikání si později přibíral i další aktivity: výrobu cementu, plastů, ale také provozování hotelů a hospod. V novém tisíciletí začal dokonce expandovat i mimo rodné Irsko. Například do Velké Británie, Polska, Bulharska a také Česka.

V roce 2004 se jeho Quinn Group stala majitelem budovy, v níž sídlí pražský luxusní hotel Hilton, patřil mu také hotel Ibis v Karlíně. Letos v březnu se ale Quinn Group rozhodla Ibis prodat.

V polovině devadesátých let jeho stavební a průmyslové firmy prosperovaly a podnikatel se začal rozhlížet jinde. V roce 1996 proto založil pojišťovnu Quinn Financial Services.

Osudná sázka na Anglo Irish

Jeho firma se na trhu rychle usadila a během deseti let od svého vzniku se stala největším poskytovatelem zdravotního pojištění v Irsku. Quinn v roce 2006 uvažovat o koupi podílu v jedné z největších finančních institucí na ostrově - Anglo Irish Bank.

Na začátku roku 2007 získal v bance pět procent. Pomocí složitých finančních instrumentů poté skupoval další akcie banky, a to penězi, které si od samotné Anglo Irish půjčoval. Ostatní akcionáře tak nemusel informovat o tom, že jeho podíl v bance vzrostl až na 28 procent. Jenže to vše se odehrávalo právě v době, kdy se irská realitní bublina chystala prasknout.

Stejně jako vzhůru šli Quinn a Irsko ruku v ruce i dolů. Realitní a následná finanční krize uvrhla irský bankovní sektor do obrovských problémů. Akcie Anglo Irish jen během roku 2008 ztratily zhruba 90 procent své hodnoty. Quinn však tehdy udělal další chybu.

Aby pokryl ztráty banky, rozhodl se jí pomoci více než čtvrtmiliardou eur, kterou vytáhl ze své pojišťovny Quinn Insurance. To však bylo nezákonné, a Quinn tak musel zaplatit pokutu ve výši 3,25 milionu eur. "Co se dá dělat? Zaplatíme a pojedeme dál," prohlašoval tehdy Quinn. To však nevěděl, co ho čeká.

V lednu roku 2009 irská vláda oznámila, že umírající banku znárodní. To pro Quinna znamenalo obrovskou ztrátu. Byznysmen a jeho rodina tehdy dlužili Anglo Irish (respektive už daňovým poplatníkům) 2,9 miliardy eur. Další věřitelé měli u Quinn Group pohledávky za 1,3 miliardy eur.

Irsko zachránily peníze z EU a MMF

Irsko loni spasila až půjčka 85 miliard eur od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. 29,3 miliardy z celkové částky šlo na záchranu Anglo Irish Bank. Letos v dubnu stát dostal povolení zbavit Quinna a jeho rodinu veškerých pravomocí v Quinn Group.

Podnikatel se bránil tím, že už měl téměř připraven vlastní plán, jak by jeho skupina mohla své dluhy splatit. Verdikt vlády označil za "největší zklamání svého života". "Naší chybou byla přílišná víra v irský bankovní systém," uvedl ve svém prohlášení Quinn.

Irský ministr financí Michael Noonan tehdy prohlásil: "Na osobní úrovni je mi ho líto..., ale udělal několik velmi vážných chyb."

Na Quinna ale přes jeho přešlapy a peníze, kterými zachraňovali banky, nedají dopustit v jeho rodném Derrylinu. "Z jeho strany to byla obrovská sázka, a ty se někdy nevyplatí," cituje agentura Bloomberg místního inženýra Johna Traverse. "Pro tohle město toho ale udělal hodně, bez něj by tu bylo mrtvo, " dodává.

Lidé z místa, kde Seán Quinn bydlel, vzpomínají na to, jak si rád chodil zahrát do místních hospod poker, kde nejvyšší sázky byly v desítkách centů. Faktem je, že to může být jediné, na co mu nakonec zbyde. I časopis Forbes ohodnotil jeho šance na návrat do velkého byznysu jako takřka nulové.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.