Lidovky.cz

Na Berlusconiho italské škrty dohlédne raději EU i MMF

Ekonomika

  10:21
CANNES - Itálie souhlasila s návrhem, aby na její postup při zavádění série reformních opatření dohlížela monitorovací mise Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Tvrdí to zdroje agentury Reuters.

Silvio Berlusconi foto: ČTK

Oficiální italské zdroje ale formulaci tvrzení popřely a uvedly, že Itálie k ničemu donucena nebyla. Dohled MMF si údajně sama přeje.

"Popíráme, že by existovala nějaká dohoda, podle které by na Itálii měl dohlížet Mezinárodní měnový fond. Týká se to celé eurozóny a její napjaté situace, včetně Itálie a Španělska. Řím chce požádat MMF o radu jen pokud jde o závěry schůzky euroskupiny z 27. října," ohradil se proti původní zprávě oficiální zdroj.

ČTĚTE VÍCE:

Itálie je tedy podle oficiálního zdroje pouze otevřena tomu, aby měnový fond dohlížel na plnění reformních závazků, které na zmíněném summitu Itálie dala Evropské unii. Itálie prý v žádném případě nebyla vyčleněna jako jedna země, na kterou je třeba dohlížet.

Podle zdroje z EU, na který se předtím odvolala agentura Reuters, by měly EU a MMF v Itálii dohlížet na reformu penzijního systému, reformu pracovního trhu a na strukturální reformy. Měnový fond a Evropská komise budou prý postup hodnotit každý za sebe.

"Musíme se ujistit, že cíle Itálie jsou důvěryhodné a že je Itálie splní. Rozhodli jsme se proto, že do monitoringu zapojíme i MMF, využijeme tedy jeho vlastní metodologii. Italové nám řekli, že se s tím vyrovnají," poznamenal zdroj. Na reformách, na které bude EU a MMF dohlížet, se Itálie minulý týden dohodla s EU.

Trhy Itálii nevěří

"Itálie nemá s dohledem vůbec žádný problém, dokonce ani s MMF," podotkl zdroj. Preventivní úvěrová linka prý není pro Itálii důvěryhodnou volbou. Jedním z hlavních problémů v Itálii je totiž slabá důvěra trhu v realizaci plánů.

"Vzhledem k obecnému klimatu a nízké důvěryhodnosti v Itálii se každý malý nezdar znásobí a všechno jen zhorší. Trhy proto nemohou mít důvěru," dodal zdroj. Itálie je po Řecku nejzadluženější zemí eurozóny, zadlužení k hrubému domácímu produktu dosahuje kolem 120 procent.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.