Lidovky.cz

Plnil sny o bydlení. Ke krachu přivedl dvě banky

Ekonomika

  7:01
PRAHA - Soudní jednání, jehož hlavní postavou byl Angelo Mozilo, spoluzakladatel jedné z největších amerických hypotečních bank Countrywide Financial, bylo jednou z nejsledovanějších událostí loňského podzimu.

Angelo Mozilo foto: Bloomberg

Americká Komise pro cenné papíry ho před soud hnala za to, že investorům a veřejnosti tajil potíže Countrywide, zatímco se sám zbavoval jejích akcií. Jeho mlžení o stavu banky dokreslují televizní reklamy na hypotéky Countrywide z roku 2007. Tedy z doby, kdy byla hypoteční krize na spadnutí.

Seriál LN o padlých finančních žralocích:

"Rozrůstající se rodina zatížená dluhy. Mladý pár, který nemá na zálohu úvěru. Podnikatel, který může jen těžko dokázat své příjmy. Ti všichni byli ve třech různých bankách odmítnuti," říká ve spotu pohledná zaměstnankyně Countrywide. Reklama končí slovy: "Nikdo nedokáže to, co Countrywide".

Doktor Jekyll a pan Hyde

Jenže jak potvrdila ve své zprávě Komise pro cenné papíry, realita byla reklamním sloganům na hony vzdálená. Navenek Mozilo svou společnost jen vychvaloval. "Countrywide by měla být ostatním příkladem ve smyslu zodpovědného půjčování," prohlašoval Mozilo.

Před svými podřízenými však používal úplně jiný slovník. Uváděl, že ho velmi znepokojuje solventnost dlužníků, kterým banka půjčila a že by celá nemovitostní bublina mohla brzy splasknout.

Mezi důkazy, které Komise u soudu předložila, figurovala například jeho interní e-mailová komunikace, kde jeden z produktů Countrywide s nekvalitními hypotékami popsal jako "toxický" a další finanční službu zase jako "nejnebezpečnější v historii."

Jeho první obavy podle zveřejněných e-mailů přišly už v roce 2005. Tedy tři roky před pádem realitního trhu v USA, který vyústil v celosvětovou hospodářskou krizi.

Díky tomu, že Countrywide půjčovala skoro každému a zároveň byla největší hypoteční bankou v Americe, byl zájem o její akcie enormní a jejich cena rapidně rostla. Jen mezi lety 2005 a 2007 bylo 20 procent všech hypotečních úvěrů v USA poskytnuto právě Countrywide.

Strach z prasknutí bubliny a přístup k informacím o skutečném stavu banky Mozila nakonec vedly k prodeji akcií, které ve firmě držel. Vydělal si tak zhruba 140 milionů dolarů. Právě tato transakce ho dostala do hledáčku amerických úřadů.

Klikněte pro zvětšení

"Je to příběh dvou firem," shrnul Robert Khuzami, ředitel jedné z divizí Komise pro cenné papíry, která měla Mozila na starost, a dodal: "Navenek se banka tvářila jako poskytovatel těch nejkvalitnějších hypoték, zatímco uvnitř se vědělo, že banka na sebe bere čím dál tím větší a nebezpečnější riziko."

Mozilo se nakonec s úřady dohodl na mimosoudním vyrovnání. Zaplatil pokutu a odškodné v celkové výši 67,5 milionů dolarů a dostal zákaz vykonávat exekutivní funkce ve veřejně obchodovaných společnostech.

Výše pokuty je pro zakladatele Countrywide ale zanedbatelná. Během deseti let před vyšetřováním si přišel v přepočtu na zhruba deset miliard korun. Hodnota jeho majetku je v současnosti odhadována na 600 milionů dolarů.

Část z pokuty navíc zaplatil nový vlastník Coutrywide – Bank of America. Ta v lednu 2008 koupila problémovou hypoteční banku za čtyři miliardy dolarů. "Pevně věřím, že žádná jiná instituce neudělala pro splnění snů Američanů o vlastním bydlení více než Countrywide," řekl investorům měsíc před transakcí Mozilo.

Pro Bank of America se ale tento "sen" změnil v noční můru. V roce 2010 přišly její akcie o 47 procent své hodnoty a letos v září vyšlo najevo, že banka má ztrátu 7,9 miliardy dolarů. Podle některých odborníků na Bank of America přešly závazky Countrywide ve výši až sto miliard dolarů.

"Angelovi přátelé"

Podle některých spekulací mohli Mozilovi k relativně nízké pokutě pomoci jeho velmi dobré vztahy s řadou vysoce postavených politiků a právníků. Jak tyto kontakty fungovaly, ukazuje příběh Richarda Aldriche, soudce odvolacího soudu v Kalifornii.

Ten se rozhodl refinancovat svůj dům s pozemkem, který sousedil s golfovým hřištěm. Obrátil se proto na jednoho z prominentních členů golfového klubu, kterým nebyl nikdo jiný než Angelo Mozilo. Aldrichovu žádost o půjčku ve výši jednoho milionu dolarů dostal Robert Feinberg, který měl v bance na starost důležité klienty.

Jelikož soudce nesplňoval všechny požadavky, Feinberg napsal Mozilovi e-mail, ve kterém tvrdil, že na základě firemních předpisů půjčku soudci nemůže povolit. "Jděte do toho a půjčku schvalte co nejdříve. Nebojte se toho, je to zlatý důl," přišlo v odpovědi od šéfa.

Tento případ není jediným spojením mezi Countrywide a soudcem Aldrichem. Ve stejné době na Countrywide podali její klienti žalobu za to, že si účtuje příliš vysoké poplatky za úvěrové zprávy. Letos v srpnu byla žaloba zamítnuta a jedním ze tří soudců, kteří případ posuzovali, byl právě Aldrich.

Z přízně šéfa společnosti těžili i další lidé. V Coutrywide totiž fungoval celý program prominentních půjček, kterému se přezdívalo "Angelovi přátelé". Jen v roce 2003 půjčila banka za velice výhodných podmínek těmto klientům asi 400 milionu dolarů.

Mezi ně patřili lidé z horních pater americké politiky. Například předseda senátní bankovní komise Christopher Dodd, předseda výboru pro státní rozpočet Kent Conrad anebo Jim Johnson, bývalý výkonný šéf hypoteční agentury Fannie Mae, která byla jednou z prvních obětí krize a nakonec ji musel zachraňovat stát.

Založil dvě banky, obě padly

Angelo Mozilo, syn řezníka z Bronxu, měl kromě ní ještě jedno "dítko", které neustálo krizi. V roce 1997 vyčlenil z Countrywide jednu část, a vznikla tak hypoteční banka IndyMac, která se specializovala na hypotéky, k jejichž schválení bylo zapotřebí minimum dokumentů.

Když americký senátor Charles Schumer v červnu 2008 varoval, že bance hrozí kolaps, nastala panika. Během jedenácti dnů vybrali střadatelé ze svých účtů celkem 1,3 miliardy dolarů.

Banka 11. července zkrachovala, a stala se tak pátou obětí realitní krize. Do pádu Lehman Brothers tehdy zbývaly dva měsíce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.