Lidovky.cz

Český dlužník, zlatá žíla pro vymahače

Ekonomika

  7:02
PRAHA - Obchod s dluhy. Pro dlužníky většinou martyrium, pro věřitele často jediný způsob, jak se dostat zpět ke svým penězům. A pro vymahače pohledávek miliardový byznys, který se v Česku začíná rozjíždět naplno.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Stále více Čechů nestíhá splácet své závazky a firmám, které jim půjčily, dochází trpělivost. Zatímco dříve nad malým nedoplatkem často mávly rukou nebo se roky snažily vymáhat pohledávku samy, dnes je to jinak.

Stále více firem si najímá k získání svých peněz inkasní agentury, které řeší vymáhání pohledávek za ně. Dluh po splatnosti jim pak předávají často už po jednom až třech měsících. Výjimkou však není ani situace, kdy jde nezaplacený dluh k inkasní agentuře už po pár dnech.

INFOGRAFIKA

"Za tím, že firmy předávají stále rychleji své pohledávky inkasním společnostem, lze hledat nedostatek, nebo i jen pouhou obavu z nedostatku firemního cash flow," vysvětluje advokát Rostislav Kovář z právní poradny věřitele a souhlasí s ním i ostatní z oboru.

"S příchodem finanční krize byli věřitelé přinuceni zpřísnit svůj pohled na klienty. To se dotklo interních procesů, které se zrychlily, ale i externí inkasní společnosti musely zintenzivnit práci s dlužníky. To nemusí nutně znamenat pouze zkrácení svěřené lhůty, byť i na délku procesu je obrovský tlak a není výjimkou, že nám naši klienti svěřují pohledávky třeba jen 5 dnů po splatnosti," potvrzuje Jana Tatýrková, PR Managerka inkasní společnosti M. B. A. Finance.

"Jestliže před třemi lety mnohé banky neřešily drobnější nedoplatky v řádech stovek či jednotek tisíc korun, tak dneska tomu tak není," dodává Tatýrková.

Češi dluží miliardy

Češi přitom nedluží tisícikoruny, ale miliardy. Každý rok totiž zhruba 200 inkasních společností zpracuje přes dva miliony pohledávek v celkové výši 27 miliard korun. Tři čtvrtiny z toho vymáhají společnosti na jedincích.

"Naši klienti nám dluží v řádech desítek milionů korun, a to primárně na dlužném pojistném," potvrzuje mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka a podobné číslo uvádí i Dagmar Koutská z Allianz pojišťovny.

Kromě pojišťoven pak využívají služeb inkasních agentur například i banky, leasingové a spotřebitelské společnosti, mobilní operátoři nebo třeba dopravní podniky.

ČTĚTE TAKÉ:

"V současné době vymáhá pohledávky pro Dopravní podnik hlavního města Prahy inkasní společnost Tessile ditta. Té se předávají pohledávky, které nejsou zaplaceny v doplatkové pokladně do 15 dní od kontroly. Firma má pohledávky ve správě po dobu 6 měsíců, pokud ani během nich dlužník nezaplatí, pohledávku agentuře Tessile ditta prodáme," popisuje tisková mluvčí pražského dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

Podobný postup pak popisuje třeba i Dopravní podnik Ostrava. Ten eviduje k dnešnímu dni zhruba 130 tisíc neuhrazených pohledávek.

Hrozí až soud a exekuce

Desítky milionů pak Češi nesplácejí bankám, leasingovým společnostem a ještě vyšší částky uvádí telekomunikační společnosti. "Celkové kumulované pohledávky T-Mobilu za zákazníky činí řádově miliardy korun," tvrdí mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Průměrná dlužná částka, se kterou se firmy na inkasní agentury obrací, činí necelých 15 tisíc korun, dluh se ale při převzetí inkasní společností zvyšuje. Závazek totiž roste o úroky z prodlení, může se zvýšit ale také o sankce a pokuty účtované věřitelem nebo o provizi inkasní společnosti. Pokud navíc člověk na upomínky inkasní agentury nereaguje, přijde na řadu soudní cesta.

"Pokud dlužník nekomunikuje, nastupuje na řadu soudní a exekuční fáze. Je překvapivé, jak vysoká je úspěšnost exekucí v Česku oproti například Německu. Čeští dlužníci častěji nejsou schopni včas střízlivě zvážit svůj stav a mimosoudně uhradit pohledávku," říká Vladimír Vachel, jednatel společnosti EOS KSI.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.