Lidovky.cz

Český EPH chce v Německu supermoderní elektrárnu

Ekonomika

  10:42
PRAHA - Německá hnědouhelná společnost Mibrag, kterou ovládá Energetický a průmyslový holding (EPH), požádala o povolení k výstavbě supermoderní uhelné elektrárny Profen za více než 30 miliard korun.

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Schvalovací proces včetně posuzování vlivu na životní prostředí oficiálně začne letos v prosinci, uvedl deník E15.

Šéf EPH Daniel Křetínský deníku potvrdil, že Profen je důležitý kvůli zhodnocení předchozí desetimiliardové investice do hnědouhelných dolů. "Bez této elektrárny by byly ohroženy doly Mibrag ve své stávající velikosti," dodal.

ČTĚTE VÍCE:

EPH získal projekt Profen od energetické společnosti ČEZ, která teď holdingu k jeho polovině prodává svou polovinu dolů. Celou transakci by mohl ještě zablokovat český antimonopolní úřad, který posuzuje s ní spojený nákup firmy Energotrans právě společností ČEZ.

Křetínský již dříve připustil, že česká firma uvažuje i o nákupu starších uhelných elektráren v Německu. Jeho partner, nejbohatší Čech Petr Kellner, spojuje s aktivitami EPH v Německu velké naděje, protože pomáhají diverzifikovat dosavadní zaměření jeho skupiny PPF na východní trhy.

Bez uhlí to v Německu nejde

Chystaná elektrárna má podporu zemské vlády v Sasku-Anhaltsku. "Potřebujeme stabilní a přístupnou energetickou základnu v dlouhodobém horizontu. To není možné bez využívání uhlí," řekl listu tamní premiér Reiner Haseloff (CDU), který se zároveň hlásí k rozvoji obnovitelných zdrojů.

Mapa těžby společnosti MIBRAG

Právě tyto zdroje má Profen doplňovat a pomáhat rozvíjet, protože půjde o nový model flexibilní uhelné elektrárny, kterou bude možné rychle nastartovat ve chvíli, kdy nebude dost proudu z větrných či slunečních zdrojů.

Elektrárna je navíc největší chystanou investicí v Sasku-Anhaltsku a má přinést rozvoj tamní ekonomiky i zaměstnanosti. Mibrag předpokládá zahájení stavby v roce 2015, pokud získá potřebná povolení a najde investory. Výstavba by měla trvat asi pět let.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.