Lidovky.cz

KORB: Nové vlády se snaží uklidnit investory

Evropa

  9:42
Vývoj v minulém týdnu přinesl opět hektické dění na finančních trzích, které odvozovalo svůj charakter od pokračování dluhové krize v Evropě. Pokud jí v posledních týdnech dominovalo dění v Řecku, pak po jistém zklidnění a nastavení mantinelů dalšího možného vývoje investoři naplno obrátili svou pozornost na další - z hlediska výše dluhu nejohroženější stát - Itálii.

Italská dluhová krize foto: Shutterstock

Pokud bylo v silách států používajících společnou měnu pomoci Řecku ze sdružených fondů, pak v případě Itálie je taková přímá pomoc nereálná. Italská ekonomika je třetí největší v rámci Evropské unie a její zadlužení dosahuje 120 procent HDP.

To, co se nezdálo jako problém v dobách, kdy tento stát používal vlastní měnu, se naplno projevilo v okamžiku, kdy je Itálie součástí eurozóny a nemůže využít případné devalvace jako nástroje, který by částečně řešil její potíže.

Nedůvěra investorů se tak plně soustředí na italské dluhopisy. Výnos těch desetiletých se díky prodejům ocitl na úrovni sedmi procent (obdobný německý dluhopis vynáší pod dvě procenta). Sedmiprocentní výnos je dlouhodobě považován za neudržitelný v případě, že by se při něm Itálie dluhově financovala.

Navíc v příštím roce musí být splaceny italské dluhopisy v řádu stovek miliard eur s nižší výnosovou mírou. Splacení je totiž provedeno emisí nových dluhopisů s výnosem dle tržních podmínek - pro Itálii značně nevýhodných.

Situace se postupně zklidnila až spolu se zásahy Evropské centrální banky, která intervenovala na trhu a skupovala italské dluhopisy s cílem srazit tržní výnos.

Zlepšení po odchodu Berlusconiho

Celkové zlepšení situace ale přišlo až v pátek, když došlo ke schválení úsporných opatření italským Senátem a přes víkend i Poslaneckou sněmovnou. Následně dle dříve oznámené dohody rezignoval premiér Silvio Berlusconi, a otevřela se tak cesta pro dočasnou úřednickou vládu, jejímž cílem je prosadit nezbytné úspory. Obdobnou cestou jako na Apeninském poloostrově se ubírá i vývoj v Řecku.

Aktuální stav na finančních trzích odráží určité zklidnění, ale vzhledem k řadě nedořešených technických detailů o dalším postupu v případě rozšíření krize může dojít ke značnému kolísání nálad investorů.

Z domácího trhu v minulém týdnu oznámily hospodářské výsledky společnosti ČEZ a Telefónica ČR. V obou případech došlo k mírnému zklamání proti očekávání, přesto akcie těchto firem od zveřejnění údajů posílily. Tento týden nás čekají výsledky společností NWR a AAA Auto Praha, z makrodat pak především maloobchodní tržby ve Spojených státech za říjen.

Klíčové akciové indexy přes značně volatilní vývoj v minulém týdnu uzavřely růstem a nadále se pohybují v růstovém obchodním kanálu zformovaném před pěti týdny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.