Lidovky.cz

Levnější volání? Už příští rok přibudou operátoři

Ekonomika

  7:05
PRAHA - Češi se již příští rok dočkají výrazného zlevnění telefonování. Zajistit by ho měl vstup takzvaných virtuálních operátorů na trh, který chce v polovině příštího roku nařídit Český telekomunikační úřad. Volání tak budou moci nabízet i jiné firmy než trojice místních operátorů Telefónica, T-Mobile a Vodafone.
Telefonování - ilustrační foto

Telefonování - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jak toho úřad dosáhne? Stávající trojlístek se bude muset zavázat, že konkurenty pustí do své sítě. Jinak nedostane v chystané aukci nové frekvence, které potřebuje pro rozvoj nových technologií.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mezi povinnostmi těch, kteří volné kmitočty budou chtít získat, bude umožnit vstup virtuálním operátorům," potvrdil LN šéf telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák. A protože současným operátorům o kmitočty, které jsou klíčové pro jejich byznys, velmi jde, podmínku přijmou.

Operátoři se uvolnění svých sítí pro menší konkurenty dosud úpěnlivě bránili. Telefónika, T-Mobile i Vodafone už sice s desítkami firem, které chtěly poskytovat hlasové služby na jejich sítích, před časem jednaly, ale bez výsledku.

"Jednali jsme zhruba s dvaceti subjekty. Zpravidla se během jednání projevilo, že obchodní záměr nebyl ani pro jednu ze stran komerčně zajímavý," říká Jiří Janeček z T-Mobilu a podobně mluví i ostatní operátoři.

Operátoři mění názor

Podle odborníků je to ale spíše tak, že tuzemští operátoři ve skutečnosti nestáli o konkurenci. A není divu. Podíl virtuálních operátorů na trzích v zahraničí je okolo 10 procent. I z českého telekomunikačního trhu by proto mohly právě tyto firmy ukousnout miliardy korun.

Zasáhnout do nechuti operátorů pustit mezi sebe konkurenci nemohl ani telekomunikační úřad. "My jsme neměli jak operátorům nařídit, aby do svých sítí pustili virtuální operátory. Zákon nám neumožňuje nic takového přikazovat," potvrzuje Dvořák a dodává, že nařídit to úřad může jen díky připravované aukci.

Liberalizace českého telekomunikačního trhu - grafika

 
Právě ta zřejmě přiměla některé z operátorů, aby své názory přehodnotili. Podle informací LN tak například největší tuzemský operátor Telefónika na nařízení telekomunikačního úřadu nechce čekat a s potenciálními zájemci o poskytování mobilních služeb intenzivně jedná.

"Doposud jsme při jednáních nebyli schopni nalézt oboustranně vyhovující obchodní model. Věříme ovšem, že v dohledné době dojde k dohodě," potvrdil mluvčí Telefóniky Hany Farghali a dodal, že operátor v současnosti jedná hlavně s českými provozovateli kabelových televizí. Podle informací LN jsou tato jednání v pokročilém stadiu a dohoda by měla přijít co nejdříve.

S potenciálními zájemci o poskytování mobilních služeb podle svých slov jedná i další operátor, T-Mobile. "Na pracovní úrovni neustále probíhají jednání s potenciálními partnery, třebaže dosud bez výsledku," potvrdil Jiří Janeček z tiskového oddělení T-Mobilu.

Zájem mají i řetězce

Zájem o poskytování mobilních služeb v Česku mají jak firmy z oblasti telekomunikací, tak firmy z úplně jiných sektorů, například obchodní řetězce. "Už v minulosti se o vstup na český trh dokonce i opakovaně zajímali EasyMobile, Tele2 Mobile, hovořilo se i o Tesco Mobile a některých dalších," říká ICT konzultant Martin Zikmund.

Princip fungování je přitom pro všechny stejný – virtuální operátor je společnost, která nemá vybudovanou vlastní síť pro poskytování mobilních a datových služeb. Musí si proto nakoupit od některého z velkých operátorů kapacitu jeho sítě, kterou pak prodává za své ceny.

Tyto firmy jsou pro operátory největšími zákazníky, a získávají proto nejlepší ceny. Z toho důvodu jsou pak svým vlastním zákazníkům schopni ušetřit stovky korun, což potvrzují i zkušenosti ze zahraničí.

"Zájem o tento trh mají asi všichni alternativní operátoři, tedy GTS Czech nebo Dial Telecom, ale i regionální operátoři," říká odborník na telekomunikace Jiří Peterka.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.