Lidovky.cz

Pád Sazky: sportovci vrací úder. Chtějí 13 miliard

Ekonomika

  17:05
PRAHA - Půl roku po konkurzu společnosti Sazka došlo sportovním svazům, že přišly o peníze. Proto se vrhly do útoku. V pátek ČSTV svolal mimořádnou valnou hromadu Sazky, na níž se obměnilo představenstvo. Včera nové vedení oznámilo, že chce majetek zpátky.

Bývalý šéf Sazky Aleš Hušák foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Naším cílem je zrušit prodej Sazky a dosáhnout navrácení alespoň části podniku do rukou původních vlastníků, sportovních svazů," uvedl nový předseda představenstva Sazky Karel Bouček.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdeněk Ertl, do pátku místopředseda představenstva Sazky, nebyl na jednání valné hromady připuštěn. "Tato valná hromada v podstatě nebyla, protože byla svolána neoprávněně," uvedl Ertl. Je známý jako představitel "protihušákovského křídla" v Sazce. Naopak Pavel Kořan, pověřený předseda ČSTV, patří mezi zastánce bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka.

Sportovci chtějí 13 miliard

Dlouhé roky šéfové sportovních svazů, akcionářů Sazky, přivírali oči nad rozhazováním desítek a stovek milionů korun, které Hušák platil sobě i spřáteleným firmám. Posledním hřebíčkem do rakve byla vysočanská sportovní hala. Její stavba přišla na 2,5 miliardy korun, ale celkové náklady na její pořízení se kvůli nevýhodným úvěrům vyšplhaly na sedmnáct miliard.

Dluhy Sazky rostly a letos v květnu ji dva největší věřitelé - společnosti PPF a KKCG - poslali do konkurzu. V září pak firma Sazka, sázková kancelář, vlastněná PPF a KKCG, koupila byznys, ochrannou známku i budovy Sazky za 3,81 miliardy korun. V čele nové firmy stojí Kamil Ziegler z PPF.

I nadále ale existuje společnost Sazka (v konkurzu), jejímiž akcionáři jsou sportovní svazy. Tato společnost nemá žádný majetek, nemá licence na sázky a loterie a předmět jejího podnikání je neurčitý. Podle svého šéfa Karla Boučka se Sazka připojí k žalobám, které podaly Česká spořitelna a skupina Penta na zrušení prodeje podniku.

Rozhodnutí o konkurzu Sazky a následném prodeji podniku bylo podle něho zmanipulováno největšími věřiteli, skupinami PPF a KKCG, bylo v rozporu s insolvenčním zákonem a bylo netransparentní.

"Podle posudku společnosti Bohemia Experts by reorganizace společnosti Sazka přinesla 13 miliard korun, tedy podstatně víc než konkurz," řekl Pavel Kořan. S tím souhlasí i mluvčí Penty Martin Danko.

"Reorganizace je pro sportovní svazy určitě lepší řešení než konkurz, ve kterém přišly o majetek. To, že se k našemu úsilí připojují i poškození, značně zvyšuje naše šance na úspěch," uvedl Danko.

PPF i KKCG útok zlehčují

Společnosti PPF a KKCG neberou ČSTV a jeho vyhrožování žalobami vážně. "Domníváme se, že skupina osob vystupující jako "nově zvolené představenstvo" nebyla platně zvolena, a tudíž nemůže za akciovou společnost Sazka (v konkurzu) jednat.

ČSTV svým jednáním, či lépe řečeno nejednáním připravil sportovce o jejich majetek již dávno, na tom jeho současné marketingové aktivity nic nezmění," řekl mluvčí PPF Milan Tománek. Tomu, že by soud zvrátil rozhodnutí o prodeji Sazky, které schválil i antimonopolní úřad, nevěří ani skupina KKCG.

"Rozhodnutí o konkurzu, stejně tak i prodej aktiv společnosti Sazka proběhly zcela v souladu se zákony, o čemž opakovaně již rozhodly soudy, stejně tak i Vrchní státní zastupitelství. Podávání žalob ze strany neúspěšných uchazečů nebo ČSTV se dalo očekávat, na situaci to ale nic nezmění. Tato kapitola je pro nás již uzavřená," uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.