Lidovky.cz

Uchazeči o Temelín s turbínou Škoda nepočítají

Ekonomika

  11:15
PRAHA - Zájemci o dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín se předhánějí, kdo zadá více zakázek českým firmám. Zároveň však vzkazují do plzeňské Škodovky – s vašimi turbínami nepočítáme.

Parní turbína 50 MW typu ŠKODA MTD 30CE. foto: skoda.czReprofoto

Areva i česko-ruské konsorcium, vedené Škodou JS a podniky ze skupiny Rosatom, už mají jasno. Miliardovou zakázku zadají francouzskému koncernu Alstom.

"Partnerem Arevy na dodávky turbín pro Temelín je společnost Alstom. Je to nejlepší partner s osvědčeným řešením," potvrzuje šéf Arevy pro střední Evropu Thomas Epron.

ROSATOM

  • Ruský holding v říjnu přislíbil českým firmám, že zajistí 70 procent hodnoty zakázky, to je asi 125 miliard korun.
  • Českému průmyslu nabízí účast na výstavbě nových jaderných bloků v Rusku. Škoda JS by měla vyrobit tlakovou nádobu a celé zařízení reaktoru, Vítkovice parogenerátory a kompenzátory objemu, vzduchotechniku ZVVZ Milevsko, pomocné systémy primárního okruhu Královopolská RIA.

Zatímco Alstom má u velkých turbín dostatek zkušeností a referencí, Škoda Power dosud vyrobila pouze dvě tisícimegawattové turbíny pro první a druhý blok v Temelíně. Nezkušenost výrobce vedla k tomu, že v prvních letech provozu byl provoz turbín problémový a vedl k neplánovaným odstávkám a opravám.

Právě tento důvod uvádí českoruské konsorcium. "Nepřejeme si opakování potíží, které nastaly s turbínami na prvním a druhém temelínském bloku," uvedl pro Lidové noviny viceprezident firmy Rusatom Overseas Leoš Tomíček.

Poslední z trojice uchazečů, americký Westinghouse, zatím dodavatele turbín vybírá. Přednost však chce také dát zahraničnímu dodavateli. Obecně má prý zájem o co nejvyšší účast českých subdodavatelů, zároveň však upozorňuje, že jejich podíl nelze stanovit a vymáhat. Takový požadavek by byl v rozporu s evropskými i českými zákony.

Škoda Power: My to zvládneme

Plzeňský výrobce nedůvěru vůči svým strojům nechápe. "Turbínu o výkonu 1200 megawattů samozřejmě umíme vyrobit. Kvalitou a výkonem je lepší než řešení navrhované jinými dodavateli. Uvědomte si, že výkon jedné jednotky provozované v Temelíně je téměř shodný," říká generální ředitel Škody Power Jiří Šmondrk.

WESTINGHOUSE

  • Klíčové součásti jaderného bloku vyrobí ve vlastních závodech nebo v závodech svých tradičních dodavatelů.
  • Podíl českých dodavatelů odhaduje až na 70 procent. Šanci prý mají hlavně stavební podniky, dodavatelé potrubí, kabeláže, vzduchotechniky, měřicích přístrojů a čerpadel.
  • Westinghouse zatím uzavřel smlouvy o spolupráci se dvěma českými partnery - se strojírenským holdingem Vítkovice a inženýrskou firmou I&C Energo.

Podle jeho názoru zůstávají deklarace o nejvyšším možném podílu českých dodavatelů jen v rovině planých slibů. "Temelín v současném dodavatelském modelu rozhodně neznamená přínos pro rozvoj českého průmyslu. Naopak pomáhá k rozvoji konkurentům českých firem," tvrdí Šmondrk.

Případná zakázka na dvě turbíny pro nové temelínské bloky je zajímavá nejen z finančního hlediska – její hodnota přesáhne deset miliard korun, ale také jako reference pro dodávky do dalších jaderných elektráren v zahraničí.

Subdodávky, které jsou účastníci temelínského tendru ochotni nabídnout, plzeňskou Škodu Power neuspokojují.

"Jsou nám nabízeny výrobní kooperace, což naši firmu nikam neposouvá – v oblasti vývoje ani v oblasti referencí. Svařování a obrábění komponent pro jiné dodavatele pro nás není zajímavé," dodává Jiří Šmondrk.

AREVA

  • Deklaruje zájem o české subdodavatele, nalezla již 145 firem, se kterými by chtěla spolupracovat.
  • Reaktor a další klíčové součásti doveze ze zahraničí. Přesto hovoří o 70procentním podílu českých podniků.
  • Škoda JS i další české firmy již získaly dílčí zakázky od Arevy ve Finsku, Francii a Číně. Přesto je Areva terčem kritiky jako uchazeč, který má nejmenší zájem o české podniky.

Konsorcium vedené Škodou JS a Rosatomem ještě dává Škodovce aspoň malou šanci. "Pokud nás Škoda Power přesvědčí, že to zvládne, jsme otevřeni jednání. Ale moc šancí tomu nedávám," zmínil Leoš Tomíček.

Zakázek je dost

Navzdory očekávanému neúspěchu v Temelíně plzeňská Škoda Power nedostatkem zakázek netrpí. V dodávkách parních turbín pro nové a rekonstruované elektrárny v Česku prakticky nemá konkurenci. Zároveň se jí daří i v zahraničí. V posledních týdnech Škoda Power získala například kontrakty na dodávku parní turbíny pro paroplynovou elektrárnu v Turecku a na tři turbosoustrojí pro plynové elektrárny v Izraeli.

Škodu Power vlastnila do konce roku 2009 skupina Appian s utajenými vlastníky. Podle některých spekulací ji přímo či nepřímo ovládal bývalý šéf skupiny ČEZ Martin Roman. Předloni plzeňského výrobce turbín odkoupil za 11,5 miliardy korun korejský průmyslový holding Doosan.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.