Lidovky.cz

Bankéři nevěří jeden druhému, peníze ukryli u ECB

Ekonomika

  7:02
FRANKFURT/PRAHA - Evropské banky trhají rekordy v ukládání peněz u Evropské centrální banky. Jednodenní vklady bank přesáhly z úterý na středu hodnotu 452 miliard eur, tedy v přepočtu více než 11,66 bilionu korun. To je přitom nejvyšší suma peněz, kterou si banky u ECB uložily od jejího vzniku v roce 1999.

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. foto: Shutterstock

Částka navíc překonala jen den starý rekord, který padl při ukládání peněz z pondělí na úterý. To si banky uložily na účty ECB 412 miliard eur. Až dosud byla rekordní suma 384 miliard eur, uložená v červnu 2010.
 
Fakt, že banky své finance ukládají na jednodenní vklady u ECB, signalizuje, že si navzájem nevěří a peníze raději skladují.

Banky svůj kapitál nevyužívají, jenom ho parkují

Účet u Evropské centrální banky má totiž sloužit jen jako „nouzové parkoviště“, které nabízí zúročení 0,25 procenta. To je méně atraktivní, než kdyby si banky půjčovaly peníze mezi sebou. Ovšem představuje to jistotu.

Vklady bank u ECB

  • 452 miliard eur
    Peníze, které si daly banky uložit z úterý na středu do ECB 412 miliard eur Tolik banky uložily u ECB o den dříve
  • 489 miliard eur
    ECB půjčila v minulém týdnu evropským bankám s tříletou splatností
  • 0,25 procenta
    Úrok, který banky získají za uložené peníze

Někteří analytici, včetně Aline Schuilingové z ABM Amro v Amsterodamu, už v úterý pro Wall Street Journal poznamenali, že zvýšené využívání jednodenních vkladů u ECB nemusí být ještě signálem nedůvěry panující mezi bankéři. Lze je přičítat také tomu, že některé finanční instituce mají poslední týden v roce zavřeno a aktivity na trzích jsou ztlumené.

Rekordní ukládání peněz na účty u ECB ale přišlo vzápětí poté, co minulý týden evropské banky požádaly u téže instituce o masivní půjčku. K tomu je ECB sama vyzvala s tím, ať si řeknou, kolik peněz potřebují půjčit, a připravila tříleté půjčky bez jakéhokoliv stropu.

Přestože panoval názor, že banky budou ostýchavé a nebudou si chtít otevřeně říct o pomoc, protože by tím vyslaly zprávu, že se jim nedaří, zájem o půjčky byl enormní. ECB tak před Vánocemi rozdělila mezi 523 evropských bank rekordních 489 miliard eur. Mnozí analytici to interpretovali pozitivně.

Tyto peníze měly bankám dodat potřebné finance na splacení jejich závazků a zároveň měly opět rozhýbat ekonomiku.

„Bankám to dá tolik potřebné tři roky času, díky kterým budou moci nechat peníze proudit na trh,“ nechal se slyšet Sebastien Galy, stratég francouzského bankovního domu Société Générale, podle kterého půjčka sice nevyřeší evropskou dluhovou krizi, ale dokáže přispět k pozitivní atmosféře.

Peníze, které neobíhají

Ovšem David Miller, partner investiční společnosti Cheviot Asset Management, už samotnou půjčku považuje za další problém.

„Využití ECB minulý týden ukázalo, jak vážný nedostatek důvěry panuje mezi bankami eurozóny,“ komentoval Miller půjčku na stránkách Wall Street Journal. Stejně tak Mervyn King, guvernér Bank of England, poznamenal krátce po poskytnutí této půjčky, že „výstražné zařízení“ evropské finanční krize zůstává stále červené a půjčka celý problém jenom posune o několik měsíců.

Investiční banka Barclays Capital na tento týden zveřejnila svoji analýzu toho, co se s půjčenými penězi stalo. Většina, 296 miliard eur, šla podle ní na splacení závazků, a jen 193 miliard tak banky mohly skutečně začít využívat. Ovšem právě suma, která je zaparkovaná u ECB po půjčce z 22. prosince, vzrostla o 187 miliard dolarů, což poukazuje na to, že banky si peníze drží a nechtějí riskovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.