Lidovky.cz

Vynalezl stroje na nanovlákna. Teď svou firmu opouští

Ekonomika

  20:01
PRAHA - Jméno Ladislav Mareš je spjato s nanotechnologiemi a firmou Elmarco, která je ve svém oboru světovým lídrem. Zakladatel a bývalý ředitel se však z liberecké společnosti postupně stahuje a rozjíždí nový byznys.

Nanotechnologie se používají i v textilním průmyslu foto: Reprofoto

Mareš do konce loňského roku držel 75procentní podíl v nizozemské společnosti Elmarco Holding, která vlastní české Elmarco – tedy výrobní závod a výzkumné centrum v Liberci. Většinu svého podílu však prodal zatím utajovanému českému investorovi a do budoucna nevylučuje ani prodej zbývajících akcií.

Ve hře je jak uvedení akcií Elmarka na burzu, tak i prodej firmy strategickému investorovi. „To je zcela přirozený vývoj. Po vybudování firmy prostě musíte udělat další krok, jinak stagnujete,“ řekl LN Ladislav Mareš.

INFOGRAFIKA: Společnost Elmarco

nano

Hodnota celého Elmarka převyšuje miliardu korun. Již před čtyřmi lety Mareš prodal čtvrtinový podíl ve firmě trojici investičních fondů z Francie a Švýcarska. Již tehdy prodejní cena přesáhla 300 milionů korun.

Prodej přes burzu či přímo

Roční tržby Elmarka se zatím pohybují pod hranicí miliardy korun. Mareš přiznává, že na případný vstup na burzu je zatím brzy. Na ten může být společnost připravena ve chvíli, kdy roční obrat dosáhne aspoň dvou až tří miliard korun. Druhou variantou je prodej finančně silnému hráči, který by měl zájem firmu dále rozvíjet. „O prodeji začnu uvažovat, až přijde natolik zajímavá nabídka strategického investora, že ji nebude možné odmítnout,“ doplnil Mareš.

Liberecké Elmarco jako první na světě zvládlo výrobu stroje na produkci nanovláken. Zákazníkům po celém světě dodalo již stovku takových strojů. Dalších dvacet má vyrobit a předat uživatelům v příštím roce.
 Materiály z nanovláken, tisíckrát tenčích než lidský vlas, nacházejí využití v přístrojích na čištění vzduchu a kapalin, narůstá zájem také v textilním a automobilovém průmyslu či v oboru biotechnologií.

Letos však Mareš ve firmě zůstává jen v pozici minoritního akcionáře. Stahuje se i z manažerských funkcí v Elmarku. Novou aktivitou, kterou rozjíždí od konce loňského roku, je portál Nafigate. Mareš jej chce budovat s využitím kontaktů na odborníky a firmy v oboru nanotechnologií po celém světě.

Most mezi byznysem a vědci

Projekt Nafigate má za cíl dosáhnout lepšího propojení výzkumu a byznysu. „Při návštěvách univerzit jsem zjistil, že existuje spousta zajímavých myšlenek, ale nejsou využity v komerční sféře, protože veřejný sektor to neumí prodat. Na druhé straně firmy nevědí, že podobné nápady vůbec existují,“ vysvětluje Ladislav Mareš.

Ladislav Mareš, ředitel firmy Elmarco

Projekt spolupráce mezi firmami a vědci v oboru nanovláken podporuje i vládní agentura CzechInvest. „Počet nanotechnologických malých a středních podniků v České republice dlouhodobě roste. Momentálně jich je více než 140. Cílem CzechInvestu je podpořit jejich rozvoj, a to například pomocí dotací z evropských fondů nebo získáváním kontaktů v zahraničí,“ uvedl v listopadu při podpisu dohody o spolupráci ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek.

Projekt Nafigate má přinést peníze také technickým univerzitám a výzkumným ústavům v Česku. „Samozřejmě budeme preferovat české univerzity, ale zapojit chceme všechny univerzity, které mají expertní znalosti v některé oblasti týkající se nanovláken,“ upřesnil Mareš.

Rozhovor s Ladislavem Marešem čtěte v úterním vydání LN

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.