Lidovky.cz

Průmysl v roce 2012: kdo bude nabírat lidi?

Ekonomika

  7:01
PRAHA - Stovku zaměstnanců letos propustí Brano group, výrobce automobilových zámků. Ale jen v Česku. Ve svých továrnách v Číně a v Rusku bude naopak lidi nabírat.
Průmyslová výroba (ilustrační foto)

Průmyslová výroba (ilustrační foto) foto: ČTK

„Odvíjí se to od situace na trzích. V Evropě očekáváme pokles o sedm procent, poroste ale poptávka v Číně, Rusku, Indii, Brazílii, Mexiku i v USA,“ řekl šéf Brano group Pavel Juříček.

Strategie firmy Brano je charakteristická pro celý český průmysl v roce 2012. Stagnace čili nulový růst je pro vývoj průmyslu v Česku tou pozitivnější variantou.

INFOGRAFIKA: Kdo bude propouštět

g

Horší variantu podle Svazu průmyslu a dopravy představuje pokles o jedno až dvě procenta. „Ve stavební branži panuje všeobecná skepse, loni jsme zaznamenali meziroční pokles prodeje cementu na tuzemském trhu o osm až deset procent. O něco lepší situace je ve výrobě transportbetonu, a zejména kameniva. Doufáme, že minimálně zachováme tržby naší společnosti na loňské úrovni,“ uvedl Zdeněk Kadlec, obchodní ředitel firmy Holcim Česko.

Stagnace se ale týká jen Česka nebo Evropy. Firmy, které exportují, nebo dokonce mají výrobní provozy i mimo Evropskou unii, očekávají další růst. Nejvíce to je patrné u mladoboleslavské automobilky Škoda, která se s podporou mateřského koncernu Volkswagen dostala do Číny. Ta se stala největším trhem škodovek.

Nálada se blíží bodu mrazu
Stagnaci ekonomiky potvrzuje i aktuální průzkum náladmezi 250 českými manažery, provedený bankou HSBC a firmou Markit Economics. Objem získaných zakázek v prosinci klesl druhý měsíc za sebou, firmy víc zaměstnanců propouští než nabírají.

„Ceny vstupů v prosinci slabě vzrostly, ale firmy snížily ceny hotových výrobků. Pokračování tohoto trendu by mohlo podkopat ziskovost podniků,“ upozornila ekonomka HSBC Agata Urbanska. Situace je zatím nesrovnatelná s rychlým propadem ekonomiky ve druhém pololetí roku 2008.

Průmyslová výroba loni meziročně vzrostla o 6,5 procenta, a zůstala tak hlavním tahounem růstu české ekonomiky. Letošní výsledek bude výrazně horší, ale ani analytici nemají jasno, jaký přesně bude. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek odhaduje letošní růst průmyslu na 2,5 procenta, přičemž druhá polovina roku bude lepší než první. „Plusem pro průmysl ve srovnání s předchozími dvěma roky by mohlo být zastavení zhoršování směnných relací v zahraničním obchodě, a to díky stabilizaci světových cen ropy a dalších komodit,“ uvedl Sobíšek.

INFOGRAFIKA: Kdo bude nabírat

g

Analytik Raiffeisenbank Michal Brožka naopak počítá s poklesem průmyslové výroby v Česku o 2,7 procenta. „Hlavním rizikem vývoje průmyslu je stále dluhová krize v eurozóně,“ upozornil Brožka.

Řada firem ale žádný pokles nepředpokládá. Například výrobce koupelnového vybavení Grund počítá v německy mluvících zemích s růstem o tři procenta, ČKD Kompresory očekávají čtyřprocentní růst, o desetinu zvýší produkci výrobce technických textilií Svitaap J. H. J., výrobce zapalovacích svíček Brisk Tábor zaznamenal nárůst poptávky v Rusku.

Pětina firem chce propouštět
Důsledkem stagnace či poklesu průmyslové výroby v Česku bude propouštění. Podle průzkumu Hospodářské komory se téměř pětina firem chystá omezit počet svých zaměstnanců, zatímco nové lidi chce nabírat jen devět procent podniků. Plných 45 procent firem nebude počty lidí měnit, 64 procent společností nebude zvyšovat mzdy.

Nominální růst mezd se bude v průměru pohybovat okolo jednoho procenta, produktivita poroste zanedbatelně jen o desetiny procenta. „Firmy se nyní racionálně připravují na další zhoršování situace. Omezují investice, šetří a jsou opatrné při nabírání nových lidí. Existuje totiž reálné riziko, že se česká ekonomika dostane do vážných problémů,“ vysvětlil prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Vývoj zaměstnanosti ovlivní délka ekonomického ochlazení. Kvůli očekávanému poklesu eurozóny přijde podle prognózy Svazu průmyslu a dopravy vrchol nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí. Pokud se ale naplní pesimistické scénáře, může nezaměstnanost kulminovat až ve třetím čtvrtletí, a to až na deseti procentech.

Nejvíce budou postižena odvětví navázaná na státní zakázky, jako je stavebnictví, dodavatelé zboží a služeb pro státní organizace a také těžký průmysl. Aktuálně zaznamenala pokles zakázek i výroba počítačů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.