Lidovky.cz

Investoři prahnou po bezpečí. Poprvé platí Německu za poukázky

Ekonomika

  21:40
FRANKFURT NAD MOHANEM - Jednodenní vklady komerčních bank u Evropské centrální banky (ECB) se vyšplhaly na nové rekordní maximum 464 miliard eur (12 bilionů Kč). Další známkou paralyzovaného mezibankovního a úvěrového trhu v Evropě byl první záporný výnos aukce německých pokladničních poukázek.
Euro bankovky (ilustrační foto)

Euro bankovky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Obojí jasně ukazuje ochotu investorů "parkovat" peníze s minimálním výnosem nebo dokonce se ztrátou na nejbezpečnějších místech.

Podle obchodníků by se vklady bank u ECB mohly brzy dostat na půl bilionu eur. Evropské banky nyní mají velké množství hotovosti poté, co ECB v prosinci poskytla levné tříleté úvěry 523 bankám v celkovém objemu 489,2 miliardy eur.

Řecká dohoda finišuje

Jednání se soukromými věřiteli o restrukturalizaci řeckého dluhu jsou v závěrečné fázi a mohla by být dokončená již brzy.

Řekl to evropský komisař pro hospodářství a měnové záležitosti a euro Olli Rehn. Výše odpisu by měla činit 50 procent, jak bylo dohodnuto v říjnu.

"Není stanoveno určité datum, ve kterém by to mělo být dokončeno, ale samozřejmě čím dříve, tím lépe. Podle mého názoru jsme dosáhli závěrečné fáze jednání, a jednání o zapojení soukromého sektoru by tak měla být dokončena brzy," řekl Rehn.

Německé ministerstvo financí získalo v aukci šestiměsíčních poukázek 3,9 miliardy eur. Výnos pro investory ale byl poprvé záporný na úrovni -0,0122 procenta, což znamená, že Berlín si půjčil nejen bezplatně, ale investoři mu za to ještě trochu připlatili.

Německé pokladniční poukázky se už v poslední době na sekundárním trhu kupovaly při záporných výnosech a nyní se minusový výnos poprvé objevil i ve vládní aukci.

Hotovost se parkuje v Německu

Na prosincové aukci německých pokladničních poukázek klesl výnos na 0,001 procenta. Výnosy německých dlouhodobých dluhopisů klesají v posledních měsících v důsledku šíření dluhové krize na rekordní minima, zatímco výnosy dluhopisů zemí ohrožených krizí jsou investoři ochotni kupovat jen při rekordně vysokých výnosech.

"V tak nejisté době vítězí jistota návratu peněz nad jejich návratností," řekl agentuře Reuters analytik banky UniCerdit Kornelius Purps. "Je to známka nynější potenciálně nebezpečné situace, kdy se hotovost parkuje v Německu, které se v eurozóně nyní považuje za nejbezpečnější země," uvedl Padhraic Garvey z nizozemské ING.

ČTĚTE TAKÉ:

Komerční banky se stejně jako za finanční krize let 2007 až 2009 bojí vzájemně si půjčovat. Raději peníze ukládají za nízkých úroků do bezpečných "sejfů" centrálních bank a státních dluhopisů bezpečných zemí jako Německo nebo USA.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.