Lidovky.cz

Vlna z východu nepřišla, Německo zaplavují jižané

Ekonomika

  20:02
PRAHA - Jen okolo sedmi tisíc Čechů loni využilo odstranění posledních překážek pro vstup na německý a rakouský trh práce. Do Rakouska zamířilo za prací od 1. května 2011, kdy padly poslední „obranné valy“, zhruba 1500 Čechů. Do Německa nově odešlo podle odhadů asi pět tisíc Čechů.
"Náš šéfkuchař mě všechno, naučil, i dortík jsem ochutnal, takže se klidně ptejte.“ (ilustrační foto)

"Náš šéfkuchař mě všechno, naučil, i dortík jsem ochutnal, takže se klidně ptejte.“ (ilustrační foto)

Invaze z východu, které se Německo a Rakousko bály a držely kvůli ní nejdéle ze všech zemí Evropské unie obranná opatření, se nekoná.

Podle údajů Spolkové agentury práce přibylo na německém pracovním trhu od května do října méně než 60 tisíc lidí z nových členských zemí Unie. Původní odhady z jara loňského roku přitom „hrozily“ přílivem až 150 tisíc uchazečů o práci. Nejvíce Češi odcházejí pracovat na stavby, do hotelů a restaurací, ale i do zpracovatelského průmyslu.

Do Německa se hrnou zadlužení Jižané

Daleko větší potíže mohou Německu způsobit lidé ze zadlužených jižních zemí Unie. Podle spolkového statistického úřadu přišlo do Německa během prvního pololetí loňského roku o 84 procent Řeků víc než o rok dřív. Počet Španělů se zvýšil téměř o 50 procent, Portugalců přišlo zhruba o pětinu víc proti předcházejícímu roku. Celkem jde za první polovinu loňského roku o 34 tisíc lidí.

Za rozhodnutím odejít do Německa nebo Rakouska stojí nejčastěji peníze. „Šel jsem sem za několikanásobně lepším platem. U nás člověk studuje několik let a pak má brát pár tisíc. V Německu jsou navíc podstatně lepší pracovní podmínky,“ říká mladý český lékař, který pracuje v Lipsku a nepřál si být jmenován.

INFOGRAFIKA: Platy v Rakousku a v Německu

Platy v Německu.

Vyšší příjmy lákají hlavně mladé Čechy i z dalších oborů. „V Čechách z platu nic neušetřím. Tady mám jídlo i bydlení zadarmo, pracuju šest dní v týdnu a na utrácení není čas. Když mi přijdou každý měsíc dva tisíce eur na účet, tak si můžu dobře našetřit,“ říká Tomáš Malínek, který přes zimu pracuje jako číšník v jednom z horských hotelů v rakouském Štýrsku.

Podle něj je přitom práce v Rakousku příjemná. „Berou mě úplně v pohodě. Čech jsem tu samotný, ale pracuje tu hodně Maďarů, Chorvatů, je tu celá Evropa,“ dodává.

Právě v pohostinství a cestovním ruchu hledají v Rakousku nejvíce nových zaměstnanců. Volná místa jsou i ve službách, obchodě nebo pečovatelství a zdravotnictví. Podobná situace je také v Německu, tam se navíc přidává i velká poptávka v technických oborech. Málo je mechatroniků, elektrikářů a dalších.

Jak v Německu, tak v Rakousku navíc nyní klesá nezaměstnanost. Firmy tak mají stále větší potíže sehnat lidi. To dokazuje i nedávný průzkum Market Institutu mezi rakouskými zaměstnavateli. Více než polovina uvedla, že je pro ně velmi těžké nebo těžké najít vhodné zaměstnance.

Ačkoli tedy práce za hranicemi je, Češi se tam příliš nehrnou. Vysvětlení je jednoduché. Zaměstnavatelé vyžadují dobrou znalost němčiny, jenže tu ovládá stále méně lidí. Dále platí, že odchod za prací, i když lépe placenou, se vyplatí hlavně tehdy, když si člověk udrží nízké - české - životní náklady.

Navíc podle personalistů se Češi nechtějí stěhovat za prací ani mezi českými městy, natož odejít do zahraničí. Řada lidí v příhraničních oblastech by na druhou stranu chtěla k „sousedům“ alespoň dojíždět, problémy ale mají se zjištěním informací o nabídkách práce.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.