Lidovky.cz

V krachujících firmách mizí miliardy, loni jich padlo 1800

Ekonomika

  7:03
PRAHA - Vrátíme vám méně než desetinu vaší pohledávky. Tak zní zpráva, kterou obvykle obdrží banky a další věřitelé od konkurzních správců zkrachovalých českých podniků.
Peníze - ilustrační foto.

Peníze - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Méně než pět procent pohledávek se vrátí věřitelům firmy Moravia Energo, svého času čtvrtého největšího dodavatele elektřiny na českém trhu.

Právě bankroty podniků, které nevlastní hmatatelný majetek například v podobě pozemků a výrobních závodů, končí pro věřitele smutně. Nezajištění věřitelé Moravie Energo obdrží jen 4,7 procenta z celkových pohledávek ve výši přes 4,2 miliardy korun.

Prodej majetku zkrachovalé firmy vynesl jen 355 milionů korun, z toho téměř polovinu dostane Komerční banka. Díky tomu, že měla část půjček zajištěných majetkem.

INFOGRAFIKA: Největší české bankroty

krachy

Podobným příkladem je bankrot inženýrské firmy Škodaexport, později působící pod názvem PA Export. Nevýhodné zakázky na stavbu elektráren v Pákistánu přivedly firmy v polovině roku 2009 do insolvence. Nezajištění věřitelé dostanou z pěti miliard korun nazpět jen čtyři procenta. Státem vlastněná pojišťovna EGAP přijde o více než čtyři miliardy korun.

Neslavné výsledky konkurzních řízení souvisejí i s nepříliš povedenou právní úpravou. „Stávající zákon by se měl určitě zjednodušit. Soudům, konkurzním správcům a věřitelům byměl umožnit rychlejší rozhodování. Omezit by měl dlužníka, který předstírá úmysl reorganizovat, a ve skutečnosti vyvádí aktiva ze společnosti,“ říká partner poradenské společnosti PwC Česká republika Petr Smutný.

Stěžují si i banky

„Přes zlepšení legislativy a průběhu konkrétních konkurzů v posledních letech je Česká republika stále jednou z nejhorších evropských zemí, co se týče návratnosti pohledávek z konkurzních řízení. Problémem je i délka konkurzních řízení,“ uvádí mluvčí UniCredit Bank ČR Petr Plocek.

Jen o něco lépe než případy Moravia Energo a Škodaexport dopadl bankrot předlužené společnosti Kordárna. Prodej jejího majetku před dvěma lety vynesl 820 milionů korun, což stačilo na pokrytí osmi procent nezajištěných a 15 procent zajištěných pohledávek.

S výsledkem konkurzního řízení mohou být spokojeni aspoň zaměstnanci. Výrobní závody odkoupila investiční skupina Jet Investments podnikatele Igora Faita a dodnes fungují.

Podobným výsledkem skončil i bankrot českých skláren a porcelánek. Také v nich přijdou banky, dodavatelé energií a další věřitelé o miliardy korun, nicméně hlavní výrobní závody koupili noví majitelé, kteří zachovali aspoň část pracovních míst. Výnos z prodeje skláren a porcelánek půjde hlavně do kapsy bank, které měly podniky v zástavě oproti úvěrům. Na nezajištěné věřitele nezbude zřejmě nic.

Co se týká objemu dlužné částky, pomyslný žebříček největších českých bankrotů za posledních pět let vede propojená dvojice firem Sazka a Bestsport. V obou případech přesahuje objem uznaných pohledávek deset miliard korun.

Prodej majetku Sazky za 3,81 miliardy korun by měl věřitelům přinést nazpět čtvrtinu až třetinu pohledávek. Dnes, rok od zahájení insolvenčního řízení se Sazkou, mohli první věřitelé dostat na účet první peníze. „V tuto chvíli již zajištění věřitelé mohli mít 567 milionů koruna mohl jsem pracovat na částečném rozvrhu peněz pro ostatní věřitele,“ říká konkurzní správce Sazky Josef Cupka.

Jenže výplatu peněz zablokovala pomocí odvolání k Vrchnímu soudu v Praze firma Gladiolus, za kterou stojí Penta Investments a Martin Ulčák. Penta i sportovní svazy, které původně Sazku vlastnily, se totiž snaží zrušit loňské rozhodnutí správce Cupky o prodeji majetku loterijní firmy investičním skupinám PPF a KKCG.

Předlužený Bestsport, provozující sportovní halu v Praze-Libni, majetek prodávat nebude. Věřitelé dali přednost reorganizaci podniku. V praxi to znamená, že Bestsportu odpustí část dluhu a zbytek pohledávek vymění za akcie.

Takové řešení není v Česku výjimečné. Za akcie by měli část pohledávek vyměnit také věřitelé ČKD Kutná Hora, o redukci dluhu usiluje také MobilKom - provozovatel mobilní sítě U:fon.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.