Lidovky.cz

Řekové se dohodli. Čekají na 130 miliard od EU

Ekonomika

  15:59aktualizováno  18:38
BRUSEL/ATÉNY - Zástupci řeckých politických stran se dohodli na úsporných opatřeních, která výměnou za nový záchranný úvěr požaduje Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF). Oznámila to mluvčí úřadu premiéra Lukase Papadimose.

Premiér Lucas Papademos (vlevo) a předsedové stran jednají v Aténách o osudu Řecka. foto: Reuters

Řecko jedná o čerpání až 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu Kč), bez nichž zemi v březnu hrozí bankrot. Dohodu potvrdil prezident Evropské centrální banky Mario Draghi na tiskové konferenci po zasedání měnového výboru ECB.

Eurozóna o pomoci zatím nerozhodne

Eurozóna na večerním zasedání ministrů financí o druhém záchranném balíku pro Řecko nerozhodne.

"Nebude finální dohoda," řekl před jednáním nizozemský ministr financí Jan Kees De Jager. Podle něho je nezbytné nyní vyslechnout podrobnosti o tom, jakou podobu dohody dosažené v Řecku mají. "Výsledek nebude...Tam zatím nejsme," řekl i německý ministr Wolfgang Schäuble novinářům před schůzkou.

Uzavření dohody na řecké politické scéně bylo nutné ještě před schůzkou ministrů financí eurozóny, která se bude večer konat v Bruselu. Schůzky se zúčastní i šéfka MMF Christine Lagardeová a Draghi.

Představitelé koaličních stran se již v noci na čtvrtek dohodli na téměř všech úsporných opatřeních, vyjma snižování penzí. Místo snížení penzí nabídli škrty v jiných oblastech veřejných výdajů.

Bližší detaily však úřad premiéra neposkytl. Politici se zdráhali přijmout škrty, protože mohou ohrozit jejich pozici před volbami, které se budou konat v dubnu.

Definitivně rozhodnuto není

K nové nabídce se ještě musí vyjádřit tzv. trojka věřitelů, tedy EU, MMF a ECB. Ti mají rozhodnout, jestli Řecko novou nabídkou splní jejich požadavky a peníze jim budou uvolněny.

ČTĚTE TAKÉ:

Představitelé eurozóny již dříve uvedli, že balík pomoci musí být dohodnut a schválen nejpozději do 15. února, aby bylo veškeré papírování dokončeno včas a Řecko se vyhnulo chaotickému bankrotu, který by mohl ohrozit oživení celé globální ekonomiky.

Protestní shromáždění řeckých pracovníků ve státní energetické společnosti.
Protestní shromáždění řeckých pracovníků ve státní energetické společnosti.

Protestní shromáždění řeckých pracovníků ve státní energetické společnosti.

Řecko také stále jedná se soukromými investory, kteří drží téměř dvě třetiny státních dluhopisů Řecka, o odpisu dluhu. Účast soukromých investorů je nedílnou součástí druhého balíku pomoci.

Jednání o výměně dluhopisů se táhnout již několik týdnů a jejich cílem je snížení dluhu země až o 100 miliard eur. Očekává se, že soukromí investoři výměnou části stávajících dluhopisů za nové přijdou asi o 70 procent své investice.

Euro posiluje, odboráři se chystají k další stávce

Euro a evropské akcie začaly v reakci na zprávu posilovat. Euro k dolaru stouplo až nad 1,33 USD, nejvýše od poloviny prosince. Po tiskové konferenci Draghiho však své zisky smazalo. Draghi uvedl, že výhled vývoje evropské ekonomiky je nejistý.

Ještě před ohlášením dohody oznámily odbory další 48hodinovou stávku proti úsporným opatřením. Začít má v pátek.

Peníze se do Řecka posílají již dva roky

Řecko od května 2010 čerpalo mezinárodní finanční pomoc 110 miliard eur. Tato částka ale nestačila a loni v říjnu se eurozóna dohodla, že poskytne spolu s MMF Aténám druhý úvěrový program.

Nové peníze potřebuje Řecko už příští měsíc, protože 20. března má splatit dluhopisy v hodnotě 14,5 miliardy eur. Řecko se od prvního záchranného úvěru propadá stále hlouběji do recese.

Nejnovější údaje o vývoji nezaměstnanosti ukázaly, že míra nezaměstnanosti v listopadu stoupla na rekordních 20,9 procenta. Průmyslová výroba pak v prosinci klesla o 11,3 procenta.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.