Lidovky.cz

Čína ekonomicky předhoní USA do roku 2030

Ekonomika

  15:58
PEKING - Pokud si chce Čína udržet stabilní růst a odvrátit případné krize, musí snížit dominantní postavení státních firem v ekonomice a podporovat volný trh. Uvedla to ve své zprávě o vývoji čínské ekonomiky do roku 2030 Světová banka. SB rovněž předpokládá, že Čína se do roku 2030 stane největší ekonomikou světa.

Expertka umění feng-šuej Janet Chanová připomíná, že žádné znamení čínského zvěrokruhu nelze srovnávat s významem draka, jenž symbolizuje moc, sílu a štěstí. Čínští císaři používali draka jako symbol imperiální moci. foto: Reuters

Doporučení přichází v době debat o dalším směru ekonomických reforem v zemi, protože v letošním roce se připravuje převzít nejvyšší úřady nová generace. Důraz na snižování vlivu státu v průmyslu je v rozporu se strategií za posledních deset let, kdy Peking vybudoval státní šampiony ve všech oblastech, od bankovnictví po technologie, a je pravděpodobné, že zpráva vyvolá odpor mezi představiteli země.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jak čínští lídři vědí, současný model ekonomického růstu země je neudržitelný," řekl na tiskové konferenci prezident Světové banky Robert Zoellick. Podle něj se země dostala do kritického bodu a je potřeba, aby předefinovala roli státu.

Zpráva podle Zoellicka obsahuje šest širších doporučení pro Peking. Je mezi nimi posílení tržní ekonomiky, podpora inovací a "zelené" ekonomiky, poskytnutí sociálního zabezpečení pro všechny, zlepšení daňového systému a hledání oboustranně výhodných vztahů se světem. SB také doporučuje Pekingu komercializaci bank a možnost, aby úrokové sazby byly určovány finančním trhem.

Čína by se také měla snažit dále rozvíjet soukromý sektor, chránit zájmy zemědělců a snížit závislost místních samospráv na příjmech z půdy. Výsledkem změn by mělo být, že Čína bude více sociálně stabilní a její ekonomický růstu bude méně záviset na vývozu a investicích a více ne domácí spotřebě.

Státní firmy ovládají hospodářství

SB rovněž vyzvala Peking, aby otevřel státem ovládaný průmysl soukromé konkurenci, včetně oblastí považovaných za strategické, ke kterým patří energetika. Zpráva se však vyhýbá doporučení, aby země privatizovala velké státní společnosti, což je pro zemi politicky nepřijatelné.

Po třech desetiletích reforem, které umožnily čínským podnikatelům stát se světovými lídry ve vývozním zpracovatelském průmyslu, státní firmy stále kontrolují domácí průmysl od ocele přes aerolinie a ropu po telekomunikace.

Státním společnostem pomáhají levné úvěry od státních bank a podnikatelské skupiny si stěžují, že regulátoři navzdory slibům o otevření ekonomiky státní firmy chrání před zahraniční i soukromou konkurencí. Čínští představitelé také opakovaně slíbili, že podpoří podnikatele, kteří tvoří většinu nových pracovních míst a bohatství země.

Většina úvěrů od bank však stále jde státním společnostem, stejně jako obrovské částky na stimulaci ekonomiky po krizi v roce 2008, které podpořily státní průmysl, zatímco tisíce soukromých firem zkrachovaly.

Banka rovněž uvedla, že růst čínské ekonomiky v nejbližších letech zpomalí ze současných devíti procent. Do roku 2015 má ekonomika růst o pět až šest procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Nejnovější zpráva SB je v hlavních bodech podobná zprávě, kterou loni v listopadu zveřejnil Mezinárodní měnový fond. Ten také vyzval Peking k uvolnění finančních trhů, aby investoři, komerční banky i centrální banka získali více autonomie. Peking však zprávu MMF kritizoval. Podle něj některé myšlenky MMF nebyly úplné a dostatečně objektivní.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.