Lidovky.cz

Manažeři v USA nedokáží bez milionových odměn žít

Ekonomika

  7:00
NEW YORK - Dřív pro ně nebyl problém utrácet statisíce na domácích mazlíčcích a budovat si luxusní vozové parky. Kvůli finanční krizi ale odměny pro vysoké manažery rychle klesají a mezi bohatými finančníky se teď v USA šíří panika. Neumí se vzdát života na vysoké noze, na který byli dosud zvyklí. Lidé s nižšími příjmy to podle nich nedokážou pochopit.

Ilustrační foto foto: Reuters

Vysoký marketingový manažer Andrew Schiff získal loni na odměnách „pouhých“ 350 tisíc dolarů (zhruba 6 a půl milionu korun). Ačkoliv by s takovým platem patřil mezi „horní jedno procento“ Američanů, propadá Schiff zoufalství.

Se sníženým příjmem totiž nevystačí. Chybí mu peníze na soukromé školy pro jeho děti, musí omezit letní dovolenou na vlastní chatě v horách a na rekonstrukci jeho 366metrového bytu v New Yorku už radši ani nepomýšlí.

„Štve mě to,“ říká Schiff v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „New York, který jsem si vysnil, je pro mě nedosažitelný,“ pokračuje manažer. A není sám. Nedávné škrty v bonusech pro bankéře a ostatní finančníky dostaly lidi, žijící dosud na vysoké noze, do zcela neznámé situace.

Demonstrace proti Wall Street se rozšířily v politické protesty.
Vše, co chci, je střecha nad hlavou, jídlo na stole a důstojná výplata. Žádám snad moc? Patřím k 99 procentům.

Proti horentním příjmům ve finančním sektoru se loni v USA vzedmula vlna protestů

„Ohromně mi klesl plat,“ říká například Daniel Arbeeny, personalista z Wall Street. V rozhovoru si manažer také posteskl, že kvůli tomu musel v neděli jet na brooklynský trh, aby si mohl koupit lososa zlevněného na 5,99 dolarů za libru (zhruba 246 korun za kilo).

Vzdal se také každoročních výletů do vyhlášeného zimního letoviska pro americkou smetánku v coloradském Aspenu. Teď studuje letáky supermarketů a nestačí se divit. „Wow, utrácel jsem opravdu hodně peněz,“ povzdechne si.

Bohatí zkrátka neumí šetřít

Podle Richarda Scheinera, který investuje do nemovitostí, neumí většina vysokých manažerů spořit. „Jakmile se jim sníží příjmy, jsou v háji,“ míní Scheiner, jehož hedgeový fond se loni propadl o 15 procent. Jeho to ale netrápí, podle svých slov dokáže efektivně šetřit.

Zbavil se už dvou motorek, na kterých stejně neměl čas jezdit. Vystačí si teď s Porsche 911 Carrera. Agentuře se ale svěřil, že měsíčně utratí 500 dolarů jen za garáž na parkování jednoho ze svých dvou audi.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Minimálně 7 500 dolarů stojí také členství v golfovém a střeleckém klubu a péče o jeho labradora a bišona přijde ročně minimálně na 17 tisíc dolarů (víc jak 317 a půl tisíce korun). Jenom za venčení si najatý profesionál účtuje 17 dolarů denně.

Investor z New Yorku ale myslí i na potřebné. Se svojí ženou loni darovali víc jak 100 tisíc dolarů neziskovce, která pečuje o děti postižené Aspergerovým syndromem.

Je to velmi kruté

„Lidé, kteří takové peníze nemají, tomu nemohou rozumět,“ domnívá se Alan Dlugash z účetní firmy, která se specializuje na finanční plánování pro bohaté. „Když vyděláváte 50 tisíc dolarů a sníží se vám plat na čtyřicet, je to velmi kruté. Ale stejně tak kruté je to i pro ty, kteří se pohybují v mnohem vyšších částkách,“ řekl agentuře Dlugash.

Vysocí manažeři nyní podle něj čelí těžkým životním situacím. „Nedokážete si představit, jaké to je, když máte tři děti na soukromých školách a musíte přemýšlet o tom, že je budete muset odhlásit. Jak to uděláte?“

ČTĚTE TAKÉ:

Ačkoliv snížení platu není pro manažery likvidační, s egem si dokáže taková změna pěkně pohrát. „Smrtelné nemoci jsou horší než chřipka. Ale i když máte běžnou chřipku, stejně trpíte“ tvrdí Dlugash.

„Tito lidé si nikdy nemysleli, že by mohli vydělávat půl milionu dolarů ročně. Ale ještě mnohem hůř si dovedou představit, že by mohli o takové peníze přijít,“ shrnul zoufalství svých kolegů manažer z Wall Street, kterému klesl plat již dříve a musel se potýkat s nákladným rozvodem, výdaji na vzdělání dětí a pečovat o své nemocné rodiče.

Krize kosí i české manažery

Podobný osud letos kvůli propadu ekonomiky čeká také stovky českých manažerů velkých firem. Ty totiž také nemají peníze na příliš vysoké platy.

„V polovině roku ubudou desítky manažerských a ředitelských pozic,“ potvrdil LN mluvčí energetické skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které...

Nemilou zprávu o výpovědi uslyší brzy i zhruba stovka „bílých límečků“ v Telefónice, největším českém operátorovi.

Mzdové náklady na jednoho člověka ve vedoucí funkci bývají zpravidla několikanásobně vyšší než u řadových zaměstnanců.

Pro společnosti je tak rušení manažerských míst méně bolestivé, mimo jiné i proto, že jsou tyto pozice často nadbytečné.

„Naším cílem je snížit náklady a zejména byrokratickou zátěž, kterou tvoří příliš rozvětvená manažerská struktura,“ přiznává Blanka Vokounová z tiskového oddělení Telefóniky. 

Propuštění manažeři mají ovšem často problém s hledáním nové práce, protože se velmi neradi spokojí s výrazně nižším příjmem než dosud. Jejich dosavadní výplata obvykle neklesá pod sto tisíc korun.

Mnozí z nich ale splácejí kvůli vyššímu životnímu standardu nemalé hypotéky či jiné půjčky.

Petra Jůzlová - Lidové Noviny

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.