Lidovky.cz

Británie žaluje EU. Kvůli zákazu spekulovat na pokles cen akcií

Ekonomika

  11:26
LONDÝN - Británie podala ve středu žalobu u Evropského soudního dvora proti záměru Evropské unie zakázat takzvaný short-selling, tedy spekulace na pokles cen akcií. S odvoláním na britský deník The Financial Times to uvedla agentura Reuters.

Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků. foto: Reuters

Česká republika se ke stanovisku Velké Británie v únoru na zasedání Rady Evropské unie připojila, žalobu však podle vyjádření českého ministerstva financí nepodala. "K žádné žalobě se ČR nepřipojila a ani to nemá v úmyslu," sdělil náměstek ministra financí Radek Urban.

ČTĚTE TAKÉ:

Short-selling má platit od listopadu

Opatření Unie ohledně short-sellingu má začít platit v listopadu a má ho zavést Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ERMA). Podle Londýna tak ERMA získá pravomoci, které jsou nelegální a nezaručené žádnou smlouvou Evropské unie, cituje Reuters prestižní ekonomický list.

"Smysl britského návrhu je především v tom, že Evropský soudní dvůr se žádá, aby vyjasnil pravomoci Evropské komise a některých jejích orgánů, zejména ESMA (Evropský orgán pro cenné papíry a trhy) ve věci delegovaných pravomocí. Jde tedy o posílení právní jistoty," uvedl dále Urban.

Zákaz short-sellingu dle expertů nezamezí spekulacím na pokles cen akcií

Zároveň dodal, že všechny historické zkušenosti se zákazem short-selling vedly ke snížení likvidity na finančních trzích a nikdy se nepodařilo tímto způsobem dosáhnout zamýšleného účelu, tedy zamezení spekulace na pokles cen akcií.

S tím souhlasí i analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič. "Zákaz short-sellingu by mohl snížit atraktivitu evropských akciových trhů pro některé investory, což by vedlo k poklesu aktivity na trzích, nižším příjmům pro finanční sektor a ohrožení pracovních míst," uvedl. Podobně jako například u návrhu daně z bankovních transakcí přitom podle něj existují pochybnosti, zda lze snížení rizika dosáhnout jednostrannou regulací, když finanční trhy jsou vysoce globalizované.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

The Financial Times poznamenaly, že Británie je ve sporu s většinou zemí Unie ohledně zaváděných finančních regulací, protože se bojí, že by tyto regulace poškodily londýnské finanční odvětví. Británie a Česká republika jsou jediné země EU, které se nepřipojily k nedávno podepsané unijní smlouvě o rozpočtové kázni.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.