Lidovky.cz

Ekonomika

Pracovní diskriminace? Roli hrají děti i věk, myslí si většina Čechů

Zaměstnanci (ilustrační foto)

Zaměstnanci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

PRAHA - Na českém trhu práce jsou některé skupiny obyvatel diskriminovány, myslí si 85 procent Čechů. Podle lidí k diskriminaci nejčastěji dochází kvůli věku, často také kvůli zdravotnímu stavu, postižení, těhotenství nebo mateřství. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.
  10:13

Loni existenci diskriminace na českém trhu práce potvrdilo také 85 procent dotázaných, meziročně však o čtyři procenta přibylo odpovědí "určitě ano".

PŘEČTĚTE SI:

Nyní tak odpovědělo 35 procent lidí, což je nejvíce od roku 2004, kdy STEM s průzkumem začal.

Zdravotní stav či mateřství - nejčastější důvody k diskriminaci

Jednoznačná většina lidí řekla, že v zaměstnání se objevuje diskriminace kvůli věku. Podle 53 procent Čechů se tak děje "velmi často", dalších 36 procent dotázaných odpovědělo "poměrně často". Více než tři čtvrtiny dotázaných uvedly jako důvod diskriminace zdravotní stav či postižení, 73 procent mateřství nebo těhotenství, 64 procent má za důvod diskriminace v zaměstnání rasový původ.

Na opačném pólu je znevýhodňování kvůli víře či náboženství - k tomu dochází jen podle pěti procent dotázaných. Diskriminaci kvůli politickému smýšlení nebo politické činnosti vnímá 12 procent lidí, kvůli sexuální orientaci 14 procent a kvůli sociálnímu původu nebo majetku 23 procent Čechů. Třetina lidí si myslí, že na pracovišti jsou někteří lidé znevýhodněni kvůli národnosti nebo státnímu občanství.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ženy více vnímají diskriminaci kvůli pohlaví

Diskriminaci na pracovišti vnímají velmi podobně lidé různého věku, vzdělání i politické orientace. Určité rozdíly jsou mezi názory mužů a žen, které například častěji vnímají diskriminaci kvůli pohlaví, rodinnému stavu nebo těhotenství. Lidé řadící se k nižší společenské vrstvě pak častěji hovoří o existenci diskriminace podle věku, zdravotnímu stavu, těhotenství nebo mateřství.

Průzkumu, který se uskutečnil od 12. do 21. května, se zúčastnilo 975 lidí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.