Lidovky.cz

Regulace bank, kterou prosazuje EU, vyjde na 33 miliard eur

Evropa

  12:24
LONDÝN - Regulace bankovního sektoru, kterou prosazuje Evropská unie, přijde finanční domy v příštích třech letech asi na 33,3 miliardy eur (zhruba 858 miliard korun). Zjistila to studie výzkumného ústavu JWG, z které cituje ekonomický list Financial Times.

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. foto: Shutterstock

O předpokládané náklady, které patrně nebudou konečné, se má podělit kolem 8500 finančních institucí ze všech 27 zemí unie.

ČTĚTE TAKÉ:

Výzkumný ústav rovněž zjistil, že náklady na regulaci bank se později mohou vyšplhat až na 50 miliard eur (zhruba 1,3 bilionu korun), jakmile začnou platit nová pravidla kapitálové přiměřenosti Basilej III a pravidla bezpečného zajištění Solvency II. Ústav JWG závěry studie opírá o poznatky, které nasbíral v 87 společnostech poskytujících finanční služby v deseti zemích.

Banky budou muset podávat podrobnější zprávy o každé investici

Náklady na regulaci přitom zvýší několik faktorů. Banky budou muset především mnohem častěji a podrobněji podávat zprávy o každé investici většího rozsahu. Popisovat budou muset i rizika, která leží u protistran a také odkrýt podrobnosti o kolaterálu. To je zajištění, které je třeba mít, když si banky berou úvěr od jiného ústavu. Nové požadavky na informace se týkají i manažerů fondů alternativních investic.

Banky budou muset nově podstupovat i podrobnější zátěžové zkoušky, vyšší náklady si ale vyžádá i povinnost připravit dokument, v němž bude přesně popsáno, jakým způsobem má být banka zlikvidována, pokud se dostane do problémů. Tato část má zaručit, aby se neopakovala situace z minulých let, kdy se velké banky dostávaly do problémů, a protože byly systémově důležité a nešlo je nechat zbankrotovat, vlády je zachraňovaly z peněz daňových poplatníků.

EU v reformách nepostupuje systematicky, vyplývá ze studie

Největší problém pro banky podle studie spočívá v tom, že Evropská unie reformy dávkuje a nepostupuje systematicky. Požadavky na data nikdo nekoordinuje interně ani na základě dalších požadavků, které předkládají globální regulátoři bank a pojišťoven.

"Regulátoři žádají data způsobem, kterým na ně chtějí nahlížet. Tedy ne způsobem, jakým jsou banky organizovány a mohou je poskytovat," poznamenal šéf JWG PJ DiGiammarino.

Nová pravidla stanovují přísné termíny pro splnění požadavků

Nová pravidla také stanovují přísné termíny pro splnění požadavků. To je ale podle manažerů jedné z bank, které se studie účastnily, problém i pro techniky a programátory. Banky totiž musejí pro své informační systémy postupně vymýšlet softwarové záplaty, místo aby mohly navrhnout zcela nový a kompletní design, který bude lépe fungovat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.