Lidovky.cz

Eurozóna se shodla na vytvoření dohledu nad bankami

Evropa

  8:05
BRUSEL - Dopady opatření na podporu ekonomického růstu a tvorbu nových pracovních míst, na nichž se v noci na pátek na summitu v Bruselu v zásadě shodli lídři Evropské unie, bude podle českého premiéra Petra Nečase jen omezený. Část peněz by ale podle něj mohla "dotéct" i do Česka. O kolik by se mohlo jednat, ministerský předseda během nočního setkání s novináři neupřesnil.

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. foto: Shutterstock

Nečas: Týkat by se to mohlo například podpory malých a středních podniků, k nimž by měly směřovat peníze z úvěrů Evropské investiční banky (EIB). Lídři se dohodli, že navýší její kapitál o deset miliard eur, což povede k tomu, že banka bude moci poskytnout na úvěrech až 60 miliard eur (asi 1,5 bilionu Kč), které by měly směřovat třeba právě na podporu inovací či malých a středních firem.

ČTĚTE TAKÉ:

Unijní prezident Herman Van Rompuy ve čtvrtek večer řekl, že se lídři shodli na zvýšení kapitálu EIB a na opatřeních, které mají evropské hospodářství podpořit zhruba 120 miliardami eur (asi 3,1 bilionu Kč).

Tyto kroky jsou součástí "prorůstového paktu", který nicméně zatím jako celek ještě summit neschválil. Itálie se Španělskem totiž podle diplomatů chtějí od partnerů nejprve odsouhlasit naléhavá opatření k řešení složité situace na trzích s dluhopisy. Výnosy z dluhopisů těchto dvou významných evropských ekonomik v posledních týdnech kvůli nervozitě na trzích citelně vzrostly.

"Reálný dopad do reálné ekonomiky je velmi omezený a hlavní smysl tohoto kroku je, že je to politický kompromis," podotkl k opatřením Nečas. Tradičním způsobem jak snížit vysoké úroky, které teď platí Itálie a Španělsko, je podle premiéra například výkup dluhopisů prostřednictvím Evropské centrální banky (ECB). "Ale je to výsledkem dalších jednání," řekl.

Pomoc Itálii a Španělsku

Během prvního dne summitu se ukázalo, že Itálie a Španělsko chtějí vidět okamžitou pomoc, aby se uklidnily finanční trhy, a těmto zemím se tak snížily náklady na obsluhu dluhu. Řím a Madrid proto požadují, aby ostatní nakupovali jejich dluhopisy, patrně přes záchranný fond eurozóny. Teprve pak jsou ochotny podepsat dohodnutá prorůstová opatření.

"Podle mého názoru se podaří nejpozději zítra dosáhnout rozumného kompromisu," řekl Nečas k postoji, kterým se Itálie a Španělsko vymezují vůči většině ostatních zemí.

"Jak jsem řekl, je tam několik možností, která z nich se zvolí, ale bude záležet samozřejmě i na právním podkladu a vládě, konkrétně na ekonomických možnostech," řekl Nečas na dotaz, zda by mohl záchranný fond eurozóny dluhopisy kupovat přímo na primárním trhu.

Eurozóna se shodla na jednotném dohledu, přímé rekapitalizaci bank

Evropští lídři se po složitých jednáních v noci dohodli na vytvoření jednotného dohledového orgánu pro banky eurozóny.

Bankám by zároveň mělo být umožněno, že za určitých podmínek je bude možné rekapitalizovat přímo pomocí záchranného fondu eurozóny bez toho, aniž by tím zvyšovaly rozpočtový schodek dané země.

Podle prohlášení eurozóny Evropská komise v brzké době představí to, jak by takový dohledový mechanismus měl vypadat. V textu lídři vyzvali, aby se členské země těmito návrhy zabývaly s naléhavostí do konce roku.

Až bude takovýto mechanismus existovat, a to včetně zapojení Evropské centrální banky, pak bude možná přímá rekapitalizace bank. Právě to byla v poslední době jednou ze sporných otázek, na níž se názory výrazně lišily.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.