Lidovky.cz

Zaměstnávání cizinců se zpřísní. Češi ale o dělnické profese nestojí

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Stát chce podpořit zaměstnanost Čechů a obsadit je i do dělnických pozic, o které většinou nemají zájem. Cizinci ze zemí mimo EU dostanou nově pracovní povolení jen na půl roku místo dosavadních dvou let. Zpřísní se i vydávání víz a a zahraniční uchazeči o práci budou muset předložit doklady o vzdělání.

Lesní dělníci mají kvůli vynucené přestávce čas na cigaretku a něco k zakousnutí. foto: ČTK

Počítá s tím nový pokyn ministerstva práce, který vstoupí v platnost od července. Mnoha firmám může přinést komplikace, protože na těžko obsaditelné dělnické profese neseženou za cizince náhradu.

ČTĚTE TAKÉ:

Smyslem nového nařízení ministerstva je na jedné straně pomoci především českým uchazečům na úřadech práce. Na straně druhé ale ministerstvo samo připouští, že v určitých oborech a na určitých pozicích mají zaměstnavatelé potíže sehnat české občany. "Tato takzvaná neatraktivní pracovní místa jsou ochotni přijmout a setrvat na nich často pouze občané ze třetích zemí. Jedná se například o provozy v prašném nebo hlučném pracovním prostředí," potvrdil Petr Sulek z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.     

Kompromisem by byl systém rychlých rekvalifikací

"Jde o to, abychom sjednotili praxi úřadů práce po celé republice. Máme téměř půl milionu nezaměstnaných a na situaci, kdy je potřeba najít pracovní místa především pro české občany, je třeba reagovat," řekl ministr práce Jaromír Drábek v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Pavel Juříček ze Svazu průmyslu a dopravy ale upozorňuje na to, že v Česku chybí tisíce kvalifikovaných pracovních sil, které čeští uchazeči z registru úřadů práce nezaplní. 

"Už jsme o tom s panem ministrem několikrát jednali, domluvili jsme se, že by mohlo existovat zaměstnávání typu fast track (systém rychlých rekvalifikací - pozn. red.) například pro obráběče, svářeče, nástrojaře, kteří v Česku dramaticky chybí a blokují nás růst," řekl v Českém rozhlase Juříček.

Pokud uchazeč evidovaný úřadem práce odmítne nabízenou pozici, je z evidence vyřazen

Pokud evidovaný uchazeč o zaměstnání bez vážných důvodů odmítne zaměstnání zprostředkované úřadem práce, je z evidence vyřazen. V případě, že nelze volné pracovní místo obsadit občanem České republiky, respektive občanem EU či jeho rodinnými příslušníky, krajská pobočka úřadu práce povolí zaměstnavatelům zaměstnání cizinců. Pokud na konkrétní pracovní místo není žádný vhodný uchazeč evidovaný úřadem práce, může být toto pracovní místo obsazeno cizincem ihned, vyplývá údajů ministerstva práce.

"Ministerstvo práce nemůže preferovat ani omezovat žádné osoby podle státní příslušnosti, neboť by se jednalo o diskriminaci. Výjimkou je při vstupu na český trh práce upřednostňování občanů EU/EHP a Švýcarska, občanů tzv. třetích zemí s trvalým pobytem v ČR, před ostatními cizinci," uvedl Sulek. Tato preference vyplývá z rezoluce Rady EU o omezení přístupu občanů třetích států na území členských států k zaměstnání. V ostatních případech ministerstvo postupuje vůči občanům všech zemí při jejich vstupu na trh práce jednotně, podle zákona o zaměstnanosti. Tento zákon obsahuje stejnou právní úpravu pro všechny kategorie cizinců ze třetích zemí a uplatnění těchto pracovníků podmiňuje kromě splnění kvalifikačních a pobytových podmínek pouze tím, že to umožňuje situace na trhu práce.

Občané EU/EHP a Švýcarska nejsou považováni za cizince

Občané EU/EHP a Švýcarska, rodinný příslušník občana EU se podle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, pro účely zaměstnávání nepovažují za cizince. Pro účely zaměstnání nepotřebují povolení k zaměstnání, mají volný vstup na český trh práce. Pouze jejich zaměstnavatel má povinnost informovat krajskou pobočku Úřadu práce ČR o jejich nastoupení do zaměstnání, a to nejpozději v den nástupu těchto osob k výkonu práce.

V Česku je evidováno skoro 218 tisíc pracovníků ze zahraničí

Cizinec - občan tzv. třetí země může být přijat do zaměstnání jen tehdy, má-li platné povolení k zaměstnání a platné povolení k pobytu na území ČR nebo je držitelem zelené nebo modré karty. Zaměstnavatel má také povinnost informovat krajskou pobočku Úřadu práce ČR o nastoupení do zaměstnání cizince s povolením k zaměstnání, a to nejpozději v den nástupu těchto osob k výkonu práce. 

V Česku bylo loni evidováno celkem 217 862 zahraničních pracovníků. Jejich počet se oproti roku 2010 zvýšil o 2495. Nejvíce legálně zaměstnaných cizinců u nás tvoří Slováci, Ukrajinci a Poláci.

Zahraniční pracovníci legálně zaměstnaní v Česku k 31. 12. 2011 (podle státní příslušnosti)
StátPočet zahraničních pracovníků
1. Slovensko106 425
2. Ukrajina 35 250
3. Polsko19 718
4. Bulharsko7007
5. Rumunsko6372
6. Rusko3931
7. Německo3194
8. Mongolsko2827
9. Vietnam2776
10. Moldavsko2643

Zdroj: MPSV ČR

Pozn.: Statistiky nesledují skutečné osoby fyzicky přítomné na území ČR, nýbrž platná povolení k zaměstnání, zelené karty, modré karty a tzv. informační karty cizinců, kteří povolení k zaměstnání nepotřebují. Protože jeden cizinec může mít např. více povolení k zaměstnání, je počet povolení k zaměstnání vyšší než počet fyzických osob, k nimž se vztahují. Držitelé povolení k zaměstnání jsou jedinou statisticky sledovanou skupinou počtu osob, ke dni 31. prosince 2011 jich bylo v ČR evidováno celkem 36 015.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.