Lidovky.cz

Léto unavilo i trh práce. Nezaměstnanost vzrostla na 8,3 %

Ekonomika

  11:43
PRAHA - Nezaměstnanost v červenci stoupla na 8,3 procenta z červnových 8,1 procenta. Podle analytiků se sezonní efekt mezi červnem a červencem objevuje každoročně a může za něj ukončení některých sezonních prací a příliv absolventů.

Nezaměstnanost stále roste foto: Shutterstock

O práci se v červenci ucházelo 485 597 lidí, což je meziměsíčně o 11 011 více. Volných pracovních míst ubylo o 3,9 procenta, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Míra nezaměstnanosti vzrostla v souladu s očekáváním analytiků.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřady práce s nástupem léta zaplavují absolventi

"V červnu a červenci končí některé práce venku. Na konci června také končí množství středoškoláků a vysokoškoláků, kteří už od července nejsou studenti, takže první, co udělají, je, že se přihlásí na úřadě práce," řekl serveru Lidovky.cz analytik České spořitelny Martin Lobotka.

"Mezi červnem a červencem je sezonní efekt vždy, bylo to i v roce 2006. V loňském roce byl také 0,2 procentního bodu, v roce 2010 0,2, v roce 2009 0,1. V roce 2009 byla situace jiná kvůli recesi a v roce 2008 tam bylo také 0,2 procentního bodu. Takže  sezonní růst nezaměstnanosti  mezi červnem a červencem není ničím neobvyklým, potvrdil Lobotka.

Krize ve stavebnictví

Ani ekonomika ale podle analytika Home Credit Michala Kozuba nepodporuje nová pracovní místa a chuť firem hledat zaměstnance. Už dlouhou dobu přicházejí negativní zprávy ze stavebnictví, kde klesá počet zaměstnanců. Stavební firmy nemají dost zakázek, a proto se snaží minimalizovat své náklady. Jednou z cest je i menší počet pracovníků. K tomu se nově přidává i průmysl. I zde přicházejí informace o poklesu celého odvětví, a to s sebou ponese i negativní vliv na poptávku po nových pracovnících.

"V létě firmy pravidelně zastavují nástup nových zaměstnanců. Naopak typické jsou prázdninové provozy, kdy na zaškolování nových zaměstnanců není prostor. Proto je nepsaným pravidlem, že většina firem plánuje nástupy až k prvnímu září. To ale znamená, že pohovory a pracovní nabídky se objevují právě v letních měsících, nejvíce v srpnu," říká Kozub.

Pokles nezaměstnanosti se čeká v září

V srpnu očekávají analytici stagnaci nezaměstnanosti. "Mírného poklesu se dočkáme už v září s nástupem nových zaměstnanců. Přesto s ohledem na dosavadní výsledky ekonomiky nepředpokládám, že by se ve zbytku roku nezaměstnanost měla letos ještě výrazně snížit. S podzimem přijde konec sezónních prací a na úřadech práce se opět začnou tvořit fronty," myslí si Michal Kozub. 

"Oproti loňskému červenci byla letos nezaměstnanost o desetinu vyšší, takže je vidět, že meziročně nedošlo k asbolutně žádnému zlepšení trhu práce. Když se podíváme na sezonní očištěnost, je vidět, že trh práce se zlepšuje, ale tendence ke zlepšení je pomalá," uvedl Martin Lobotka.

O jedno místo se uchází 12 zájemců

Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, bylo na konci července podle úřadů 470 964. Proti červnu se jejich počet o 11 467 zvýšil a ve srovnání s loňským červencem byl vyšší o 1101. Volných pracovních míst úřady koncem července evidovaly 41 093, tedy o 1686 méně než v předchozím měsíci a o 2195 více než loni ve stejném období. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 11,8 uchazeče. Nejvíce lidí, zhruba 42, připadlo ale na jedno místo v okrese Bruntál, na Teplicku to bylo 38 a na Třebíčsku 35.

V kterých okresech rostla nezaměstnanost:

Nezaměstnanost meziměsíčně stoupla v 72 okresech, největší nárůst byl v okresech Chrudim, Pelhřimov, Plzeň-sever, Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ a České Budějovice.

Republikový průměr přesáhla nezaměstnanost ve 44 okresech, z toho nejvyšší byla v okresech Most (15,8 procenta), Bruntál, Děčín, Karviná, Chomutov, Ústí nad Labem a Hodonín. Naopak nejnižší v okresech Praha-východ (3,3 procenta), Praha-západ, hlavní město Praha, Mladá Boleslav a Plzeň-jih.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.