Lidovky.cz

Bankovní dohled Unie zablokujeme, oznámil Nečas

Ekonomika

  13:58
PRAHA - Den před projednáváním v Bruselu oznámil premiér Petr Nečas, že je připraven zablokovat vznik jednotného bankovního dohledu v EU v případě, že nebudou vyřešeny sporné návrhy, které ohrožují stabilitu tuzemského finančního systému.

Premiér Petr Nečas seznamuje novináře s obsahem jednání ODS s Věcmi veřejnými. foto: ČTK

"Celkem 95 procent tuzemského bankovního trhu je ovládáno zahraničními matkami. To nás musí vést k velké opatrnosti v rámci regulace. Jde o zajištění garancí pro tuzemský sektor, proto můžeme těžko souhlasit například se vzájemným půjčováním. Kdyby byla předložena bankovní unie v současné podobě, tak bychom to bezpochyby vetovali," oznámil po jednání vlády Nečas. Dodal, že vláda považuje za nerealistické spuštění dohledového systému od ledna 2013.

ČTĚTE TAKÉ:

Cílem vlády je podle Nečase pouze zajistit stabilitu domácího bankovního sektoru. "Patříme jen mezi tři země OECD, které nemusely dávat peníze do bank. Vklady přesahují objem úvěrů a máme kvalitní dohled," uvedl Nečas.

Aby vláda "všemi dostupnými prostředky" zabránila vstupu Česka do bankovní unie, vyzvala ve středu premiéra i Asociace exportérů. Skepticky se k jednotnému dohledu v rámci EU vyjadřuje dlouhodobě i Česká národní banka.

Konec českého bankovnictví?

Podle Asociace exportérů by začleněním do bankovní unie mohlo být přímo ohroženo zdraví nejvýznamnějších bank v Česku a většiny proexportně orientovaných společností. "Naše banky již jednou prošly očistnou kúrou, která stála daňové poplatníky více než 500 miliard korun.

Nedopusťte, aby se tato situace s pravděpodobně ještě mnohem horšími ekonomickými dopady opakovala," uvedli exportéři. Pravomoc regulátora bankovního trhu by podle exportérů měla dál zůstat v rukou České národní banky. Bankovní unie by podle prý mohla znamenat konec českého bankovnictví.

Bankovní unie

O bankovní unii budou jednat představitelé členských zemí EU na summitu v Bruselu 18. a 19. října.

Posílení supervize, díky níž by mimo jiné měla Evropská centrální banka získat podle návrhů komise nové dozorové pravomoci nad 6000 bankami v eurozóně, by mělo být jedním z hlavních stavebních kamenů bankovní unie.

K dalším by měly patřit společný garanční systém vkladů a fond na řešení problémů bank. Návrhy, jak by měly tyto další části bankovní unie vypadat, nicméně Brusel zatím nepředstavil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.