Lidovky.cz

Bendlovi inspektoři chtějí kontrolovat i jídlo v restauracích

Evropa

  15:34
PRAHA - Ministerstvo zemědělství chystá největší změnu potravinového práva za 15 let, oznámil novinářům ministr zemědělství Petr Bendl. Jeho resort chce dohlížet na kvalitu potravin nejen při výrobě a v obchodech, ale také ve veřejném stravování. Ministerstvu zdravotnictví se ale také změny nezamlouvají.

Luxusní restaurace, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Novela zákona o potravinách a potravinářské inspekci posílá ministerstvo zemědělství k posouzení resortu Leoše Hegera (TOP 09). Ten však s návrhem zásadně nesouhlasí. Jedná se o reakci na změny v evropské legislativě, návrh vychází také ze zkušeností státní správy, potravinářů i spotřebitelů. Cílem úprav je posílení ochrany zdraví spotřebitelů a informovanosti konečného spotřebitele, uvedl Bendl.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo zemědělství v současnosti dohlíží na výrobu potravin a obchod s nimi. Kontrola potravin v restauracích a občerstveních spadá do kompetence hygieniků patřících pod ministerstvo zdravotnictví.

Podle Bendlova návrhu by se takřka veškerá kontrola potravin měla nově sjednotit pod dozorové úřady ministerstva zemědělství, až na několik výjimek jako jsou školní jídelny, nemocnice či lázeňské domy.

Zdravotní kontrola je nutná, míní Heger

Ministerstvu zdravotnictví se takové změny ale příliš nelíbí. Leoš Heger s přenesením kompetencí zásadně nesouhlasí. Zdravé prostředí ve zpracování potravin podle něj mají zajistit zdravotníci, tedy hygienici.

"Výroba potravin v kuchyni je úplně jiný problém než zpracování těch základních surovin na pásu. V té kuchyni do toho přistupuje v daleko širším měřítku člověk, který musí s potravinou umět zacházet a mít představy o zdravém stravování. Ten člověk musí být zdráv, je tam celá řada mikrobiologických podmínek, aby je naplňoval. Nesmí to být třeba bacilonosič. To prostředí musí být důkladně zdravotnicky vyšetřováno," řekl Heger České televizi.

ČTĚTE TAKÉ:

"Hygienici nekontrolují potraviny jako takové, ale zaměřují se na celý řetězec manipulace s nimi a na prostředí. Vyjmutí restaurací a občerstvení z této kontroly nedává smysl a nemá logiku," doplnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Dodal, že hygienici mohou rychle zasáhnout a nařídit například karanténu či očkování. Se změnou by se podle něho mohly lhůty pro řešení potíží prodloužit.

"Nám se jedná pouze o dozor nad kvalitou potravin a nad celým řetězcem procesu, kterým potravina prochází," poznamená ale Bendl. Zároveň připomněl nedávnou kauzu s otravami metylalkoholem, kdy byla státní správa kritizována za roztříštěnost kontrol.

Dosavadní sankce při výrobě a prodeji potravin do jednoho milionu korun za prohřešky administrativní povahy má vzrůst na tři miliony korun. Maximální pokuta za nedodržení požadavků na jakost či podmínky uchování se zvyšuje ze současných tří milionů na deset milionů korun. Pro nejtěžší prohřešky zůstává hranice na současných 50 milionech korun.

Výhody pro malé výrobce a větší písmo na obalech

Podle ředitele odboru potravinářské výroby a legislativy ministerstva zemědělství Jindřicha Fialky návrh počítá také se zavedením nahlašovací povinnosti pro dovozce potravin rostlinného původu, ale také naopak se zmírněním legislativy pro malé výrobce potravin a prodej zemědělských komodit ze dvora.

ČTĚTE TAKÉ:

"Abysme umožnili rodinným farmám prodávat to, co vypěstují," řekl k tomu Bendl. Od loňska musí dovozy předem nahlašovat dovozci živočišných výrobků do Česka. Novela by měla začít platit současně s nařízením EU o označování potravin 13. prosince 2014.

Nové unijní nařízení mimo jiné zavádí povinnou velikost písma na obalech potravinářských výrobků, na jehož nečitelnost si řada spotřebitelů stěžuje. Má se také rozšířit okruh potravin u nichž musí výrobce povinně značit zemi původu, uvedl Fialka.

Potraviny na pranýři

Státní zemědělská a potravinářská inspekce od začátku letošního roku intenzivně kontroluje prodejny potravin a prakticky nemine týden, kdy by inspektoři na pultech obchodů nezjistili prošlé či špatně označené potraviny.

Obchodníci také často nedodržují podmínky skladování a některé potraviny podle SZPI obsahují náhražky, které ale nejsou uvedeny na jejich obalu. Navzdory tvrzení kontrolorů o pravém opaku obchodníci tvrdí, že situace v prodeji potravin se zlepšuje. Zároveň také upozorňují, že nedostatky často způsobují dodavatelé potravin.

Server Lidovky.cz pravidelně informuje své čtenáře o zjištění inspektorů:

Seznam nebezpečných potravin: zapáchající salám a zkažená stehna

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.