Lidovky.cz

Psychoteror v práci. Zaměstnanci musí za trest nosit oslovské čepice

Ekonomika

  9:54
BERLÍN - Zaměstnanci americké telekomunikační společnosti T-Mobile USA jsou údajně vystaveni "brutálnímu psychoteroru" a při nesplnění úkolů musí nosit takzvané oslovské čepice, které dříve na hlavu dostávali neposlušní školáci. Tvrdí to německé odbory Verdi na základě případů zdokumentovaných partnerskou americkou organizací CWA.
Šikana na pracovišti - ilustrační foto

Šikana na pracovišti - ilustrační foto foto: Shutterstock

Mateřská společnost Deutsche Telekom obvinění odmítá a mluví o kampani odborářů s cílem posílit jejich vliv v dceřiné firmě.

Podle zjištění Verdi a CWA nejde o ojedinělé případy, ale o systematické omezování práv zaměstnanců ze strany T-Mobile USA. Jako příklad uvádějí tresty pro pracovníky call-centra, kteří podle nich při nesplnění výkonnostních norem musí nosit oslovské čepice nebo psát "zvláštní úkoly".

Brutální psychoteror

Výjimkou prý nejsou ani svévolné výpovědi. "Je to brutální psychoteror vůči zaměstnancům," řekl magazínu Der Spiegel šéf Verdi Lothar Schröder, podle něhož se odbory v příštích dnech chystají mobilizovat pracovníky na obou stranách Atlantiku.

Deutsche Telekom nařčení popírá. "Došlo jen ke dvěma případům, které jsme prozkoumali a napravili," reagovala mluvčí německé telekomunikační firmy.

Podle ní se odehrály v letech 2009 a 2010 a jedna z postižených pracovnic měla oslovskou čepici na svém stole, nikoli na hlavě.

Mluvčí poukázala také na to, že T-Mobile USA obdržel ve Spojených státech řadu ocenění pro dobrého zaměstnavatele a podle posledního průzkumu je s prací ve firmě spokojeno 78 procent z jejích 30.000 zaměstnanců.

Kampaň odborů

Předseda představenstva Deutsche Telekom René Obermann obvinění považuje za kampaň odborů ve snaze "zvětšit svůj vliv a mocenské postavení v USA". Spor s Verdi se táhne již několik měsíců. Organizace viní americkou dceru německé telekomunikační jedničky nejen z poškozování práv zaměstnanců, ale i z nepřátelské politiky vůči odborům. Vytváří prý tlak na pracovníky, aby do odborů nevstupovali. V létě kvůli tomu Verdi podala stížnost k Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Pro Deutsche Telekom, která je většinovým akcionářem českého operátora T-Mobile, jsou obvinění odborářů starostí navíc s T-Mobile USA. Americká divize vykázala ve třetím čtvrtletí největší ztrátu za posledních deset let, kvůli čemuž musela německá společnost odepsat 7,4 miliardy eur (198 miliard Kč).

Firma loni plánovala prodej divize americkému telekomunikačnímu gigantu AT&T za 39 miliard dolarů (zhruba 780 miliard Kč), transakci však zablokovaly regulační úřady. Letos se dohodla na spojení T-Mobile USA s menším americkým konkurentem MetroPCS Communications.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.