Lidovky.cz

Od falešného Topola k pošpiněnému Paroubkovi. Oživte si nejslavnější SMS

Ekonomika

  17:49
PRAHA - Krátké textové zprávy na mobilní telefony slaví 20 let. Za historicky první SMS se považuje přání veselých Vánoc odeslané 3. prosince 1992 ve Velké Británii. Češi si ale vzpomenou spíš na mnohem peprnější textovky, které často rozpohybovaly i domácí politickou scénu.

Topolánkova sms foto: Reuters

Esemeskové aféry v Česku se nejčastěji točily kolem Mirka Topolánka. V prosinci 2002 hodnotil Václav Klaus po odchodu z čela ODS svého nástupce v krátké textové zprávě slovy „Absolutně prázdný a falešný Topol“.

Nelichotivou SMS se tehdy podařilo vyfotit deníku Blesk, který její obsah druhý den otiskl. Případ dokonce vyšetřovala i policie. Ta ale v rozhodla, že zveřejnění Klausovy textovky není trestným činem.

Prezident Václav Klaus se pak zapsal do esemeskové historie minimálně ještě jednou. To když  před kongresem ODS v roce 2008 rozesílal nepřátelské textovky svým nejbližším spolupracovníkům, kteří se přidali na stranu Mirka Topolánka. "Mažu si vás z mobilu," napsal například ministrovi vnitra Ivanu Langerovi.  

Es kommt der Tag!

Autorem další legendární zprávy už byl sám Topolánek, když na jaře 2007 reagoval na dotaz redaktora bulvárního deníku Šíp, zda od tehdejšího šéfa společnosti ČEZ Martina Romana dostal hodinky za 300 tisíc korun.

SMS ve světě

Světovými médii rezonují hlavně SMS z dramatických událostí.

  • „Řekni policii, ať si pospíší. Lidé tady umírají!“ stálo ve zprávě, kterou poslala 16letá Julie Bremnesová své matce z ostrova Utoya během masakru Anderse Breivika. Julie se neodvažovala telefonovat v obavě, že ji Breivik uslyší. Útok přežila.
  • „Je to ÚMYSLNÝ útok - do druhé věže právě narazilo druhé letadlo!" Zprávu od neznámého svědka útoku z 11. září 2001. Zveřejnil ji server WikiLeaks.
  • „Za viceprezidenta si volím Joe Bidena.“ V roce 2008 prezidentský kandidát Barack Obama oznámil svým příznivcům výběr viceprezidenta esmskou. Textovka překonala v USA historické rekordy, jméno viceprezidenta se z ní dozvědělo více než 2,9 milionů lidí.

Topolánek, tehdy ve funkci premiéra, použil německý výraz „Es kommt der Tag...“. Úsloví „Přijde den“ přitom používali nacisticky orientovaní členové Sudetoněmecké strany ve třicátých letech jako výzvu k připojení Sudet k německé říši.

Ve zprávách novinářům se pak bývalý předseda ODS vzdal veškerých zábran a neváhal je častovat vulgaritami. Jeho mobilní korespondence plná m*dek a sra*ek se tak dostala na stránky novin ještě několikrát.

V roce 2009 na konferenci v Budapešti jeho mobilní telefon detailně zabral fotograf agentury Reuters. Na displeji tehdy svítila neúplná zpráva od náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara: „Mirku, včera jsem byl u Jirky Weigla kvůli velvyslancům a zároveň mi potvrdil, že jsi se s VK bavil v pátek opět o summitu s Ruskem a že jste si potvrdili, že tam...“

Paroubek se posral

Ani nejvetší politický rival Mirka Topolánka se nevyhnul esemeskovému skandálu, tehdejší šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek se jeho součástí ale stal bez vlastního přičinění. Redakce zpravodajského serveru iHNed.cz totiž v létě 2007 poslala svým čtenářům velmi netradiční SMS se stručným zněním: „Paroubek se posral“.

Jednalo se tehdy o testovací zprávu, která se mezi veřejnost vůbec neměla dostat. „Odeslaný text byl profesionálně i lidsky nepřijatelný," omlouval se tehdy Paroubkovi a čtenářům Daniel Dočekal.

Morální reforma s výhrůžkami smrti

Krátké textové zprávy odesílala letos v červnu také umělecká skupina Ztohoven. Pomocí anglické SMS brány rozeslali SMS pod telefonními čísly poslanců, když sněmovna jednala o vydání stíhaného Davida Ratha.

Mobilní telefon v galerii DOX, ze kterého lze zasílat sms poslancům či prezidentovi.

V esemeskách se psalo o morálním dnu a nabádaly k lepšímu chování. „Vím, byla to moje chyba, ale co by jsi dělala na mém místě? Stejně tě mám rád. Usmíříme se?“ poslali například Ztohoven Kristýně Kočí z čísla Víta Bárty.

Na podzim pak Ztohoven vytvořili pokračování akce, když v galerii DOX zveřejnili telefonní čísla poslanců, premiéra i prezidenta s výzvou, aby se jim občané ozvali právě textovou zprávou.

To vyvolalo lavinu vulgarit a výhrůžek, se kterými se politici musí dosud potýkat. "Ty svině flanďácká, přibijem tě na kříž hlavou dolů a nacpeme ti koule do krku," přišlo například v SMS zprávě ministru financí Miroslavu Kalouskovi.

Dvacet let s SMS

Podle Českého telekomunikačního úřadu bylo v loňském roce v Česku odesláno 7,1 miliardy SMS. Průměrná cena za zprávu činila 1,16 koruny bez daně z přidané hodnoty.

Stále vážnějším konkurentem SMS zpráv jsou sociální sítě jako Facebook nebo Twitter, ale také aplikace pro komunikaci prostřednictvím datových přenosů jako WhatsApp, Viber a další. Jejich výhodou je hlavně cena - kromě poplatku za data jsou totiž zdarma.

Maximální velikost jedné SMS zprávy je 1120 bitů. K zakódování jednoho znaku (písmena nebo číslice) je třeba sedm bitů, takže do jedné textovky se vejde nanejvýš 160 znaků.

Při použití diakritických znamének či jiných speciálních symbolů se délka SMS zkrátí na 70 znaků. K zakódování každého znaku je totiž v takovém případě potřeba 16 bitů místo sedmi.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.