Lidovky.cz

Obama udělá maximum, nechce spadnout z fiskálního útesu

Ekonomika

  13:00
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama je připraven učinit maximum pro to, aby do prvního ledna dosáhl dohody o odvrácení "pádu z fiskálního útesu". Prohlásil to v pátek na mimořádném vystoupení. Zároveň vyzval zákonodárce, aby našli kompromisní řešení, které by zamezilo od Nového roku hrozícímu růstu daní a automatickým rozpočtovým škrtům.

Prezident Obama při smutečním projevu neudržel emoce na uzdě. foto: Kevin Lamarque

Obama uvedl, že kvůli fiskální politice se sešel s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem a lídrem demokratické většiny v Senátu Harrym Reidem. Dodal, že je optimistický; věří tomu, že dohoda stále ještě může vzniknout.

Dohoda je málo pravděpodobná
Obama v pátek prohlásil, že obě strany by do konce roku měly minimálně prosadit zachování současných daní z příjmu pro střední třídu. Podle něj jde o proveditelný cíl, na němž se navíc jak demokraté, tak republikáni shodnou, když už se dosud nedokázali dohodnout na kompromisu mezi škrty a úpravou daní. "Není absolutně žádný důvod pro to, abychom tyto Američany neuchránili před růstem daní," řekl šéf Bílého domu.

ČTĚTE TAKÉ

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner ve čtvrtek večer svým kolegům předložil návrh, který měl sblížit postoj republikánů a demokratů v otázce fiskální politiky. Republikáni to ale odmítli, což bylo vnímáno jako signál, že dohoda obou stran je do konce letošního roku málo pravděpodobná.

Současné potíže v americké fiskální politice mají kořeny v loňském jednání mezi Obamou a republikány o zvýšení stropu pro zadlužení USA. Obě strany tehdy nedokázaly dojít ke kompromisu o rozpočtových škrtech. Dohodly se proto, že řešení najdou později. Zároveň ale uzákonily, že pokud se nepodaří najít kompromis do konce letošního roku, začnou od roku 2013 platit automatické škrty ve všech rozpočtových kapitolách.

Vyprší daňové úlevy
Situaci komplikuje skutečnost, že s koncem letošního roku vyprší platnost daňových úlev, které přijala administrativa bývalého prezidenta George Bushe mladšího.

Podle ekonomických analytiků mohou výdajové škrty v kombinaci se skokovým zvýšením daní způsobit, že se americká ekonomika opět ocitne v recesi, jí bude chybět 600 až 800 miliard dolarů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.