Lidovky.cz

HARDY: Dochází k obratu na měnovém trhu?

Ekonomika

  7:00
Ve čtvrtek se konalo zasedání Evropské centrální banky. I přesto, že její prezident Mario Draghi nechal spoustu nevyřčeného, mohl by měnový pár EURUSD mít svoje lokální maxima za sebou. Potvrzení změny trendu by bylo prolomení hranice 1,3300.

Mario Draghi, prezident ECB foto: Reuters

Sečteno a podtrženo: šlo o poměrně holubičí vystoupení Maria Draghiho. Daleko více však pro to, co bylo řečeno mezi řádky, než kvůli tomu, co bylo řečeno přímo. Ano, všeobecně se mohlo zdát, že prezident ECB Draghi naznačoval, aby míra inflace snad raději klesla pod dvouprocentní cíl, a že existují rizika dalšího poklesu ekonomiky, i když se už zdálo, že se stabilizuje na nízké úrovni. Mezi protiinflačními riziky byl zmíněn i kurz eura. A tato pouhá zmínka pak euro poslala níž proti americkému dolaru, japonskému jenu i britské libře.  

Ačkoliv Draghi zmínil měnový kurz, tak kupodivu všechny ostatní poznámky jasně ukázaly, že nemá žádný zájem na zapojení se do „měnových válek“, které rozpoutaly poslední kroky japonské centrální banky. Na přímou otázku na toto téma totiž Draghi odpověděl, že změny kurzů po celém světě jsou jen vedlejším efektem monetárních a jiných politik, a ne výsledkem přímého záměru oslabovat měnu. No jistě... Také se vyhnul přímé otázce na současné výhrady francouzského prezidenta Hollanda ke kurzu eura.

Draghi opět mluvil vyhýbavě, zejména co se týče “principiální dohody” mezi irskou vládou a Evropskou centrální bankou o likvidaci Anglo Irish Bank. Dluh za sanaci irského bankovního sektoru by se tak přesunul na bedra státu. Dříve dohodnutá pomoc tamním bankám totiž byla mnohem nevýhodnější, než v případě pozdějších záchran evropských bank. A právě přesunutí dluhu na irský stát svědčí o tom, že ECB začíná přivírat kohoutky s penězi. V posledních dnech navíc silné euro rozšířilo spread mezi španělskými a italskými dluhopisy a s blížícími se italskými volbami se začíná projevovat i další nejistota.

Mezitím co Mario Draghi mluvil o eurozóně, komentoval Charles Evans, který v chicagském Fedu razantně prosazuje holubičí strategii, problematiku kvantitativního uvolňování. Podle něj by totiž tento program americké centrální banky mohl skončit ve chvíli, kdy se tamní míra nezaměstnanosti dostane pod sedm procent. Co si to vlastně nalháváme? Stojí to za další sledování.

Zatím je příliš brzy mluvit o konci rally na měnovém páru EURUSD. Ovšem poslední jednání ECB zvýšilo tuto pravděpodobnost. Podle nás bude důkazem zlomení tohoto trendu denní závěrečná hodnota pod 1,3300.

Graf: EURUSD

Úroveň 1,3400 byla důležitá při cestě eura vzhůru a její prolomení by pomohlo oslabit rostoucí trend. Blízko pod hranicí 1,3300 se nabízí další potenciál k oslabení. Dalším záchytným bodem by mohl být průsečík další hranice podpory a rostoucí trendové linie na úrovni 1,3170.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.