Lidovky.cz

Fico zakáže poplatky za úvěrový účet, v Česku se chystají právníci

Evropa

  12:24
BRATISLAVA - Banky a další firmy nabízející půjčky na Slovensku patrně od června nebudou moci od občanů inkasovat poplatek za správu úvěrového účtu. Je to další ze série kroků jednobarevné vlády premiéra Roberta Fica na přísnější regulaci bankovního sektoru. V Česku se mezitím rozběhlo několik projektů s cílem hromadného vymáhání kritizovaného poplatku od tuzemských bank.

Slovenský premiér Robert Fico loni v listopadu podepsal se svým českým protějškem Jiřím Rusnokem smlouvu o uznávání rovnocenného vzdělání foto: Lidové noviny

Placení poplatků za vedení úvěrového účtu se na Slovensku stejně jako v Česku stalo terčem sporů mezi klienty a bankami poté, co německý nejvyšší soud rozhodl, že účtování tohoto poplatku je v rozporu s právem EU.

Tamější banky stejně jako ty tuzemské zrušení poplatku odmítají a tvrdí, že dlužníci s jeho placením souhlasili podpisem smlouvy o úvěru.

Slovenské ministerstvo financí ale nyní přišlo s návrhem, aby komerční banky, stavební spořitelny a firmy poskytující spotřebitelské úvěry nesměly žádat od občanů peníze za vedení nebo správu úvěru ani jiné poplatky za služby, které slouží jen potřebám finanční instituce a které klient nepotřebuje.

Zbytečný poplatek

Za vedení úvěrového účtu si banky na Slovensku obvykle účtují dvě až čtyři eura (50 až 100 korun) měsíčně. Podle kritiků tohoto poplatku a německého rozsudku klienti úvěrový účet, který poskytuje přehled o splácení půjčky, dlužníci bank nepotřebují.

Ficova vláda dokáže změnu zákona prosadit ve sněmovně bez větších problémů, protože v parlamentu disponuje pohodlnou většinou.

V Česku už několik klientů s požadavkem na vrácení zmiňovaného poplatku uspělo. Sdružení dTest kvůli inkasování poplatku za úvěrový účet loni ohlásilo podání žaloby na Komerční banku a avizuje podobnou žalobu i na Českou spořitelnu.

Peněžní ústav později informoval, že nabídne možnost sjednat hypotéky a spotřebitelské úvěry bez poplatku za spravování úvěru. Tato změna podle dřívějšího vyjádření Komerční banky se žalobou sdružení nesouvisela. Poplatek následně přestala účtovat i tuzemská Raiffeisenbank nebo GE Money Bank.

Ficova vláda tvrdě proti bankám

Nynější slovenská vláda po svém nástupu do úřadu loni v dubnu zvýšila tlak na banky. Peněžní ústavy například odvádějí státu více peněz na zvláštní bankovní dani, klientům zase musejí umožnit předčasné splacení některých úvěrů bez poplatku.

ČTĚTE TAKÉ:

Loni na podzim se většina komerčních bank zavázala, že na půl roku nebudou vybírat od občanů a živnostníků poplatky za vklad hotovosti na účet. K tomuto kroku přistoupily poté, co jim ministerstvo financí pohrozilo, že zpoplatnění vkladů u přepážky vláda zakáže.

Česká cesta

V Česku již za účelem vymáhání kritizovaného poplatku u bank vzniklo několik projektů (Poplatkyzpět.cz, Jdeto.de, Nekale-praktiky.cz), které si kladou za cíl shromáždit co nejvíce nespokojených klientů a následně se hromadným postupem dohodnout s tuzemskými bankovními domy mimosoudně nebo případně vyvolat i proces. Do sporu, který může banky stát stamiliony, už se zapojily advokátní kanceláře Toman, Devátý a partneři a Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.