Lidovky.cz

Zrušení anonymních akcií jde proti idejím ODS, míní poslanec Šťastný

Ekonomika

  15:39aktualizováno  15:56
PRAHA - Občanští demokraté se nemohou dohodnout na tom, jak se postavit k vládnímu návrhu na zrušení anonymních akcií. Poslanec ODS Pavel Suchánek totiž přišel s pozměňovacím návrhem, který je hodlá zachovat. Ve straně přitom není jediný s podobným názorem. Nově se za něj postavil i poslanec Boris Šťastný.

Poslanec Boris Šťastný (archiv) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

„ODS by měla za nedotknutelnost soukromého vlastnictví bojovat do posledního zbytku sil. Jestliže to dělat nebude, tak každý kdo to nedělá, se zpronevěřuje myšlence a idejím občanských demokratů,“ řekl Šťastný serveru Lidovky.cz s tím, že je nutné zachování průhlednosti zadávání veřejných zakázek.

Pavel Suchánek (ODS) shání podporu pro svůj pozměňovací návrh. Stranický klub bude jednat v úterý.

Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

Pozměňovací návrh Pavla Suchánka ale počítá s tím, že už vydané anonymní akcie by mohly dál existovat. Pokud by se ovšem taková společnost chtěla ucházet o veřejnou zakázku, musela by své vlastníky zveřejnit.

„Je správné chtít transparentnost u společností, které mají byť jedinou korunu z veřejných prostředků. Slušní a poctiví podnikatelé, kteří z eráru nežijí, by ale museli vydat nemalé peníze na nové zaknihování,“ vysvětluje Šťastný. „Nevidím důvod, proč by je stát měl trápit a postihovat,“ dodává poslanec.

Slušní lidé nemusí dávat své bohatství na odiv

Podle něj si i v případě, že vládní návrh projde, lidé najdou cestu, jak ho obejít. Založí si například dceřinnou společnost na Kypru nebo ve Švýcarsku a přes neprůhlednou síť vlastnictví se budou skrývat.

„Někteří lidé si prostě nepřejí evidovat svůj majetek z bezpečnostních důvodů. Když je někdo bohatý a vydělává legálně, tak to nemusí dávat na odiv. Může být okraden, nebo se bojí únosu svých dětí,“ pokračuje Šťastný.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak velkou podporu má Suchánkův návrh uvnitř jeho poslaneckého klubu, Šťastný konkretizovat nechtěl. Podle jeho názoru by se ale měla ODS dohodnout a hlasovat jednotně.

Mezi Suchánkovy zastánce už se zatím zařadil bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil. „Já se dobrovolně hlásím k těm takzvaně neslušným. Myslím, že neanonymní akcie mají mít ti, kteří sahají na státní peníze. Ale proč by je musela mít firma, která vyrábí třeba knoflíky a žádné státní zakázky nebo dotace nechce?“ řekl poslanec serveru Aktuálně.cz.

Společný postup se vyladí v úterý

Hlasování o zákoně už bylo dvakrát odloženo. Oficiálně kvůli nepřítomnosti navrhovatele ministra spravedlnosti Pavla Blažka, podle zákulisních informací je však důvodem spíš nejednotnost občanských demokratů.

O tom, jak se k vládnímu návrhu postavit, bude poslanecký klub diskutovat v úterý. Pokud se klub nedomluví, platí podle jeho předsedy Marka Bendy podpora vládnímu návrhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle místopředsedy Sněmovny a někdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila musí občanští demokraté tuto otázku prodiskutovat, aby „nebyli bez dohody postaveni před samotné hlasování“.

Pospíšil sám se kloní spíše k tomu, aby prošel původní vládní návrh. „Většinový názor si myslím, že bude vládní návrh,“ souhlasí s ním i Marek Benda. Suchánkův návrh je podle něj jeden z těch, které straně „smrtelně nevadí“. Je prý totiž od počátku jasné, že pro něj bude hlasovat jen pět či deset zákonodárců.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.