Lidovky.cz

JAKOBSEN: Kypr – volby, záchrana a eurozóna

Ekonomika

  7:00
Hned ze začátku týdne zahýbala trhy zpráva o nutné pomoci Kypru. Aby se mu podařilo snížit velké dluhové břemeno, potřebuje kolem 17 miliard eur. Současným tempem by veřejný dluh Kypru dosáhl 140 % HDP do roku 2015. Ministři financí eurozóny se už v pondělí sešli, ale k žádnému konkrétnímu závěru pomoci Kypru nedospěli. Dohody musí být dosaženo do 1. března 2013. Co to bude znamenat pro trhy?

Vlajka Kypru foto: Shutterstock

Unikly tři zvažované scénáře.

1) Tvrdý Bail-in: snížení dluhu na úroveň okolo 75 %, což by způsobilo velké ztráty zahraničním vkladatelům a držitelům dluhopisů. Toto řešení by také bylo tvrdé pro velkého investora - Rusko.

2) Lehký Bail-in - snížení by se dotklo jenom části dluhu (podřízených dluhopisů), a nezasáhlo by tak vkladatele. To by ale prodloužilo restrukturalizaci bankovního sektoru o deset let. Zároveň plán počítá se zvýšením korporátní daně z 10 na 12,5 % a srážkové daně z kapitálových příjmů na 28 %.

3) Klasický přistup s použitím ESM - odprodání "znárodněných" kyperských bank ESM a následné levnější financování. Problémem je ale zákaz přímého financování bank skrze ESM.

Toto politické rozhodnutí ale nakonec záleží na tom, jak velkou redukci dluhu Kypr potřebuje. Někteří odborníci se přiklání ke snížení o 100 % do 2015, jiní do roku 2020.

Je ironické, že Řecko a řešení jeho dluhu mělo být výjimkou, která se nemá opakovat. Je to však prosté - peníze cizích se snadněji utrácejí.

Dohodu komplikují dvě věci.

Už zítra v neděli se budou na Kypru konat volby a druhé kolo pak bude 24. února. A jak se v Evropě nyní často děje, kormidla se ujme opozice. Volební průzkumy navíc ukazují její rostoucí náskok.

Kypr je mnohými vnímán jako daňový ráj pro ruské boháče. Podpora Kypru je tak vlastně vnímána jako "pomoc ruským investorům". My jsme v tomhle pohledu neutrální, ale za zmínku stojí přístup člena rady ECB Jörga Asmussena. Ten se pro německý tisk celkem silně vyjádřil, že záchranu Kypru vidí jako jasnou věc do konce března.

Jak investovat?

Pro trh je znepokojující zpráva, že Řecko přeci jen nebylo ojedinělou výjimkou. Tvrdý bail-in řešení otevřelo otázku fundamentálního uspořádání v Evropě a režim averze vůči riziku je stále pravděpodobnější.

Navrhujeme tedy ochranu zisků a snižování celkového rizika - hlavně vůči Euru, Jenu a hlavním evropským indexům. Dohoda bude nejspíše podepsána na poslední chvíli. Do té doby zbývají ještě dva týdny, během kterých budou trhy vystaveny většímu politickému riziku. Což trhům nesvědčí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.