Lidovky.cz

Hádky o potraviny skončí. Budeme spolupracovat, shodli se ministři

Ekonomika

  14:13
PRAHA - České a polské inspekční orgány, které hlídají kvalitu a bezpečnost potravin, budou spolupracovat na základě evropských legislativních předpisů. Se svým polským protějškem Stanislawem Kalembou se na tom dohodl ministr zemědělství Petr Bendl.

Český ministr zemědělství Petr Bendl (vpravo) a polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Stanislaw Kalemba vystoupili 6. května na tiskové konferenci po jednání v Praze. foto: ČTK

Podle Bendla by spolupráce mohla probíhat i například formou stáží polských dozorových orgánu v Česku a naopak. Podle vyjádření ministra Kalemby se také změní způsob informování médií o jednotlivých kauzách.

Solná aféra

jedlá sůl (ilustrační foto)

Sérii zpráv o problematických polských potravinách započala loni v únoru takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám.

Naposledy se na český trh dostalo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě.

"Sdělovací prostředky v ČR i Polsku budou informovány o výsledcích kontroly (potravin) v okamžiku, když laboratoře provedou zkoušky, které budou jisté a nezpochybnitelné," řekl polský ministr na pondělní tiskové konferenci.

Dozorové orgány na potravinami obou zemí si podle ministrů budou navzájem poskytovat všechny informace nezbytné k tomu, aby se zabránilo uvádění zdravotně závadných i nekvalitních potravin na trh.

"Polské kontrolní a dozorčí orgány jsou otevřeny výměně informací, předávání vzorků a společné zkoušky vzorků ohledně kvality a bezpečnosti potravin," uvedl Kalemba.

Bendl zdůraznil, že se kontroly v Česku neorientují speciálně na potraviny polského původu. "Kdyby to kdokoliv dělal, bude okamžitě odvolán, bude-li to v mé pravomoci," prohlásil český ministr. Dozorové orgány podle něj sledují každou kauzu jednotlivě.

Diplomatická přestřelka

Polské velvyslanectví v Česku na začátku dubna označilo kritiku kvality polských potravin z české strany za snahu vytlačit je z trhu a zvýšit na něm podíl českých výrobků. Proti tomu, že by v Česku byla vedena jakákoli "masivní kampaň" proti polským potravinám, o níž Poláci hovoří, se následně ohradilo české ministerstvo zahraničí.

Jeho jednoznačnou prioritou jsou prý kvalitní potraviny pro české občany. Podíl polských nevyhovujících výrobků byl podle údajů Státní zemědělské a potravinářské inspekce nejvyšší ze všech zemí dovážejících jídlo do Česka.

Poláci tvrdí, že kontroly kvality jsou spolehlivé a provádějí se podle evropských standardů. Kritika kvality polských potravin podle nich poškozuje dobré sousedské vztahy obou zemí. České ministerstvo zemědělství v reakci uvedlo, že se neřídí původem potravin, ale jedině kvalitou.

Polské potraviny v Česku

Obliba polských výrobků u českých zákazníků stoupá hlavně kvůli jejich nízké ceně. Růst prodejů v posledních letech nezastavily ani četné aféry. Polsko je naopak po Slovensku a Německu třetím největším příjemcem českých potravin.

Dovoz polských potravin do Česka za posledních 12 let vzrostl podle lednového vyjádření Svaz obchodu a cestovního ruchu více než čtyřnásobně. Loni hodnota dovezeného zboží přesáhla rekordních 20 miliard korun.

Polské jídlo pod dohledem inspekce

Podle údajů české Státní zemědělské a potravinářské inspekce tvořily nevyhovující potraviny polského původu v loňském roce 24,1 procenta z celkového počtu případů, zatímco nevyhovujících šarží tuzemského původu bylo v českých prodejnách 14,5 procenta.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.