Lidovky.cz

Ekonomika

Mufloni mezi rypadly. Těžaři lákají technické nadšence na Uhelné safari

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek). foto: Lidovky.cz

Obrazem
MOST - Návrat do třetihor k novodobým dinosaurům nabízí severočeské těžební společnosti. A zájem je veliký. Termíny exkurzí k obřím dobývacím strojům v povrchových hnědouhelných dolech jsou zamluvené nadlouho dopředu. Firma se snaží vylepšit obraz kontroverzní povrchové těžby v mostecké uhelné pánvi.
  7:00

Není jednoduché najít volný termín na prohlídku jedné ze tří vyhlídkových tras, které projekt Uhelné safari nabízí. Ale možnost prohlédnout si 50 metrů vysoké a 150 metrů dlouhé rypadlo vážící 4 300 tun je pro každého fanouška techniky lákavá.

Projekt Uhelné safari byl spuštěn už v roce 2009 a jak vysvětluje jeho koordinátorka Růžena Martínková, již jeho zkušební čtyřměsíční provoz potvrdil, že zájem je enormní.

ČTĚTE TAKÉ:

„Exkurze se pořádají za plného provozu lomů a jejich záměrem bylo otevřít široké veřejnosti unikátní technická díla. Od roku 2009 do konce roku 2012 se jich zúčastnilo téměř 10 000 lidí,“ pokračuje Martínková.

Jak ale návštěvníkům vysvětlují externí průvodci z řad bývalých zaměstnancům, hlavním důvodem je ukázat povrchovou těžbu také z jiného pohledu, než na jaký jsou lidé zvyklí. Součástí prohlídek jsou totiž návštěvy rekultivovaných oblastí včetně mosteckého hipodromu, vinic a zalesněných výsypek.

Exkurze do lomů na měsíce květen a červen byly zcela vyprodány.
V letošní sezóně, která započala 1. května a potrvá do konce října, realizují projekt společně Vršanská uhelná a.s. ze skupiny Czech Coal a samostatná Litvínovská uhelná a.s.

V letošní sezóně realizují projekt společně Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal a samostatná Litvínovská uhelná

Přímo rekultivaci krajiny je věnovaná třetí trasa, ve zbývajících dvou si návštěvníci projdou lom ČSA s unikátním korečkovým rypadlem RK5000 nebo lom Vršany se zakladačem ZD2100. Vedle technických vymožeností mohou návštěvníci narazit také na divokou zvěř, která v lomech žije – nejčastěji na stádo muflonů, kteří se stali symbolem projektu.

ČTĚTE TAKÉ:

Dříve byly nabízeny zdarma, letos poprvé jsou prohlídky zpoplatněny částkou 150 korun. „Exkurze do lomů na měsíce květen a červen byly zcela vyprodány, což dokazuje, že zájem stále trvá a neomezil ho ani poplatek. Prvního června společnosti otevřou registraci na další dva měsíce červenec a srpen, poté i na zbývající září a říjen.  Rádi bychom v projektu pokračovali i v dalším období,“ dodává Martínková.

Prolomí se limity?

Dobrý obraz u veřejnosti je pro společnost Litvínovská uhelná, která se nedávno odtrhla od skupiny Czech Coal, důležitý zejména kvůli nejisté budoucnosti dolu ČSA. Kvůli platnosti územních limitů těžby, které chrání obec Horní Jiřetín před zbořením a nedovolují těžbu na okraji Litvínova, je důl se zásobami zhruba 20 milionů tun uhlí v útlumu, skončit by měl kolem roku 2022.

Těžba hnědého uhlí ve vršanském dole.

Litvínovská uhelná nyní žádá báňský úřad o povolení těžby v ochranných pilířích lomu ČSA, které brání sesuvům půdy a zničení objektů na povrchu. Už v dubnu jí úřad povolil používat metodu chodbicování, která je šetrnější k povrchu. Pokud úřad povolení udělí, mohla by společnost získat více než 20 milionů tun hnědého uhlí.

Dosud se těžilo kolem čtyř milionů tun uhlí ročně, podle předpokladů by to ale letos mělo být jen 2,5 milionu tun. V lokalitě se nachází zhruba dalších až 750 milionů tun hnědého uhlí, které ale podle současných limitů nelze vytěžit.

Ukázka činného lomu Vršany.
Exkurze se pořádají za plného provozu lomů.

Exkurze se pořádají za plného provozu lomů.

Hnědouhelnou těžební společnost Litvínovská uhelná vlastní Jan Dienstl a Tomáš Fohler, dlouholetí spolupracovníci miliardáře Pavla Tykače. Právě z Tykačovy skupiny Czech Coal se Litvínovská uhelná letos na jaře vyčlenila.

Firma měla ještě nedávno zhruba 900 zaměstnanců, kvůli útlumu těžby ale již desítky lidí propustila. Podle databáze Prodata vykazovala v posledních letech čistý roční zisk kolem půl miliardy korun.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.