Lidovky.cz

Sklářská výheň teď připomíná peklo. Pracuje se přes noc, fasuje se pivo

Ekonomika

  15:28
LINDAVA - Skláři to v posledních dnech nemají jednoduché. Při současném tropickém vedru totiž musejí pracovat při teplotách kolem 60 stupňů Celsia. Pracovní doba se jim tak posouvá do brzkých ranních hodin a osvěžit se mohou pivem či pod provizorními sprchami.

Skláři v Janštejně na Jihlavsku foukají skleněné díly do svítidel podle požadavků špičkových designérů. foto: ČTK

Například ve sklárně Ajeto v Lindavě na Českolipsku posunuli začátek pracovní doby už od 04:50. Končí se hodinu po poledni. I tak jsou podmínky u sklářských hutí náročné, skláři si proto v bezprostřední blízkosti pecí instalovali sprchu, aby se mohli průběžně zchlazovat.

To ve sklárně Preciosy-Lustry v Kamenickém Šenově už s pracovní dobou moc hýbat nemohli. "Běžně začínáme už v 05:15, skláři teď ale mají víc přestávek a víc pijí. Řada z nich si také vybírá volno," řekl výrobní ředitel Stanislav Kopecký.

ČTĚTE TAKÉ:

Skláři podle něj pijí většinou nealkoholické a iontové nápoje, aby doplnili i minerály, které vypotí. "Pivo v nabídce není, a to ani nealkoholické," poznamenal. I malé množství alkoholu je podle něj v takových teplotách nebezpečné a navíc by se to projevilo i na kvalitě produkce.

Do pivního sklepa jen s bundou

To ve sklárně v Harrachově pivo pro své skláře dokonce sami vaří. Vedle 12stupňového piva tamní minipivovar vyrábí i osmičku - Huťské výčepní. Jeho spotřeba v tropických teplotách stoupá, přiznává majitel sklárny František Novosad.

"Pracovní dobu posunout nemůžeme, protože máme s cestovními kancelářemi nasmlouvané exkurze až do 15:00, sklárna je ale ve srovnání s jinými podniky prostorná a mnohem lépe se větrá, skláři jsou také na vyšší teploty zvyklí," poznamenal.

A kdyby se někdo chtěl opravdu zchladit, může jít podle něj do sklepa stáčet pivo. "Tam je jen devět stupňů a vydržet se tam dá jen v zimní bundě," dodal.

Přestávky a minerálka

S vysokými teplotami ale bojují i lidé v továrnách. "Hlavně na odpoledních směnách se často ve výrobních halách téměř nedá vydržet," uvedl Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů, která v Libereckém kraji zastupuje zaměstnance zhruba 70 podniků.

Odboráři se podle něj snaží s firmami vyjednat víc přestávek, aby se lidé mohli osvěžit, protože ne vždy mohou mít lahev s pitím přímo u stroje. "Třeba v Benteleru se snaží vyjít lidem vstříc, naopak v Grupo Antolin už několik let marně usilujeme o lepší odvětrávání výrobní haly," poznamenal Šubrt.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.