Lidovky.cz

Chceme nové volby, vzkazují odboráři Zemanovi

Evropa

  21:33
HRADEC KRÁLOVÉ - Odborový svaz KOVO, který je se 127.000 členy největším odborovým svazem v České republice, je pro vypsání předčasných voleb. Usnesl se na tom šestý sjezd svazu v Hradci Králové. Nová vláda by měla jako prioritu řešit nezaměstnanost, a to zvýšením výkonnosti české ekonomiky.

Předseda svazu KOVO Josef Středula, kterého sjezd ve funkci potvrdil na další čtyřleté období. foto: ČTK

Po skončení sjezdu to novinářům řekl předseda svazu Josef Středula, kterého sjezd ve funkci potvrdil na další čtyřleté období.

"Lidé nejsou pro jakékoliv slepence, ale pro rozdání nových karet," řekl Středula, který je známý jako ostrý kritik končící Nečasovy vlády.

Ostatní ekonomiky rostou

Pravicová vláda změnami, zejména daní, podle odborového předáka přivedla českou ekonomiku k propadu. Poukázal na to, že ekonomiky sousedních zemí rostou.

V Hradci Králové se konal šestý sjezd Odborového svazu KOVO. Na snímku jsou (zleva) Jaroslav Souček, Jiří Marek a Jaromír Endlicher, kteří budou bez protikandidátů obhajovat ve volbě funkce místopředsedů.

Jakou stranu by odbory KOVO v předčasných volbách doporučily volit, odboroví předáci nesdělili. "Posoudíme volební programy stran a pak řekneme, co si o nich myslíme," řekl Středula. Nedá se ale podle něj čekat, že by KOVO doporučilo volit strany LIDEM, Věci veřejné či TOP 09.

Sjezd KOVO se také v usnesení vyslovil pro změny v systému takzvaného kurzarbeitu, který má pomoci udržet zaměstnanost v podnicích v potížích.

Sjezd svazu KOVO

  • Na třídenním sjezdu bylo asi 170 delegátů.
  • V podnicích kovoprůmyslu má svaz KOVO téměř 700 základních organizací, které při kolektivním vyjednávání zastupují téměř 314.000 zaměstnanců.
  • V minulých letech stál svaz KOVO v čele různých protestů a demonstrací organizovaných Českomoravskou konfederací odborových svazů.

"Systém je placen z peněz EU, ale byrokracie s ním je náročná a podniky ho kvůli tomu nevyužívají tak, jak by mohly," řekl Středula.

Odbory KOVO také žádají změnu v obchodním zákoníku, který již nestanoví akciovým společnostem povinnost poskytnout třetinu míst v dozorčích radám zástupcům zaměstnanců. "Chápeme to jako útok na zaměstnance," řekl Středula. Odbory se vyslovily i proti přesunu dvou procentních bodů zdravotního pojištění ze zaměstnavatele na zaměstnance, které má začít platit od 1. ledna 2015.

Kováci také chtějí vytvoření státní hospodářské a průmyslové politiky. Nyní prý žádná neexistuje. "Je zde 100 strategií pro různé oblasti. Nikdo, ani členové vlády, neví, co v nich je a nikdo je nedodržuje," uvedl Středula.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.