Lidovky.cz

Summit EU potvrdil dohodu o rozpočtu a podpoře zaměstnanosti mládeže

Ekonomika

  7:18
BRUSEL - Lídři zemí Evropské unie v noci na pátek vyřešili neshody kolem sedmiletého rozpočtu EU, ke kterému měl výhrady britský premiér David Cameron. Schválili také až osm miliard eur na podporu zaměstnanosti mládeže.
Evropská unie - ilustrační foto.

Evropská unie - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Evropská komise, Evropský parlament a členské státy se na dlouhodobém rozpočtu EU na roky 2014 až 2020 dohodly těsně před summitem ve čtvrtek dopoledne po několika měsících vyjednávání.

Britský rabat z EU

Britský premiér David Cameron, který je doma pod tlakem protievropského křídla své Konzervativní strany, ale na úvod schůzky zdůraznil, že dosažený kompromis nesmí ohrozit tradiční každoroční britský rabat z unijní pokladny. To ale popudilo Francii a Itálii, které při zachování britského zvýhodnění budou muset uhradit chybějící částku.

O britském tlaku na rozpočet čtěte zde:

Podle prezidenta EU Hermana Van Rompuye ale všechny země nakonec dohodu o dlouhodobém rozpočtu podpořily. Summit dosáhl v tomto směru úplné shody, řekl Van Rompuy s tím, že na rabatu se nic nezměnilo a bude se postupovat jako při minulém rozpočtu. Je to problém technický, ale ne politický, dodal v souvislosti se sporem, který úvodní jednání summitu prodloužil nejméně o dvě hodiny.

Typicky evropský přístup

Dosažený kompromis nicméně není úplně jasný a podle českého premiéra Petra Nečase jde o "typicky evropský přístup". "Byla to debata o britském rabatu..., aby byli spokojeni všichni klíčoví hráči. To znamená, aby rabat zůstal, ale přitom jeho existence zůstala otevřenou otázkou. Jestli tomu ne zcela rozumíte, tak je to typický evropský přístup," prohlásil.

Toto zvýhodnění v 80. letech dojednala tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová a má Londýnu vynahradit to, že dostává méně peněz v rámci společné zemědělské politiky. Podle Britů nyní hrozilo, že by rabat mohl být omezen novým způsobem financování rozvoje venkova v nových členských státech. Údajně tak Británie mohla přijít o 300 milionů liber ročně (9,2 miliardy korun).

Podpora zaměstnanosti mládeže

Evropští lídři se také shodli na větší podpoře zaměstnanosti mládeže. Již v březnu rozhodli, že vyčlení na tento účel šest miliard eur (157 miliard korun) během následujících sedmi let. Nyní se dohodli, že těchto šest miliard bude vydáno již v příštích dvou letech. Kromě toho budou moci být díky větší flexibilitě nového dlouhodobého rozpočtu na zaměstnanost mládeže uvolněny další dvě miliardy eur, řekl Van Rompuy.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.