Lidovky.cz

Voda z kohoutku může obsahovat hnojivo, straší výrobci balené vody

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Stále více Čechů dává před balenou vodou přednost té z kohoutku. Svým hostům ji nabízí už přes 30 procent restaurací, zjistil portál LunchTime.cz pro LN. Nový trend ale netěší firmy, které stolní, minerální nebo kojeneckou vodu vyrábějí. Nejspíše klesající odbyt je vedl k tomu, že jejich profesní svazy prostřednictvím reklamních společností rozeslaly velmi vyhrocené prohlášení týkající se kvality kohoutkové vody.
Vodovodní kohoutek - ilustrační foto.

Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vlnu jejich nevole vzedmul projekt společností Veolia a Pražské vodovody a kanalizace „Čerstvá kohoutková“, který její podávání propaguje.

Svaz minerálních vod a Potravinářská komora, která sdružuje velké výrobce balených vod, jako jsou Karlovarské minerální vody nebo Coca-Cola Česká republika, v razantním prohlášení tvrdí, že balená voda je bezpečnější než ta z kohoutku. Kohoutková voda podle nich nepodléhá tak detailní kontrole, jako je tomu právě u vody, kterou nabízejí.

„Potravinářská komora se znepokojením pozoruje podporu zaměřenou na doporučování pitné vody z ­kohoutku. Tato podpora má jeden výrazný háček – spotřebitel se nikdy nedozví, z čeho je složena, jaké obsahuje látky a jak byla upravena,“ tvrdí zpráva profesní komory. Jinde pak uvádí, že se ve vodě z ­kohoutku mohou vyskytovat i­ zbytky léčiv a hormony.

Ještě dále pak jde Svaz minerálních vod, který tvrdí, že například vodárna v Plzni není schopna upravit dešťovou vodu, která splachuje hnojiva z ­polí do řeky Úhlavy. „Taková voda, u které se prokázal výskyt pesticidů, pak teče do plzeňských domácností a restaurací,“ stojí v tiskové zprávě svazu.

ČTĚTE DÁLE:

Mluvčí Vodárny Plzeň, kterou LN oslovily, toto prohlášení razantně odmítá. „Rozhodně nesouhlasíme s tvrzením, že zákazník konzumující vodu z plzeňského vodovodu neví, co pije. Plzeňská voda podléhá častým kontrolám a­ v případě vybraných parametrů jde o kontrolu nepřetržitou. Kdokoliv si může její kvalitu ověřit na našich webových stránkách. Hodnoty každý měsíc aktualizujeme,“ tvrdí mluvčí Kateřina Chmelíčková.

Podobně se vyjádřila i Veolia. „Štvavé výpadky proti kohoutkové vodě nás vedly k tomu, že jsme v­ Praze dali udělat rozbory z hlediska zbytků léků. Ve všech vzorcích vody byly sledované chemické sloučeniny v tak malém množství, že byly pod mezí stanovitelnosti. Voda z kohoutku je bezpečná i co se týká olova či pesticidů, všechny tyto prvky a látky jsou hluboko pod hygienickým limitem,“ tvrdí mluvčí Marcela Dvořáková.

Informace o přítomnosti hormonů v povrchových vodách pronikajících tam kvůli velmi rozšířenému užívání perorální antikoncepce se v médiích již objevily. Problém chce řešit i Evropská unie a­ na olomoucké univerzitě dokonce existuje vědecký tým, který zkoumá možnosti čištění takto kontaminovaných vod. Podle odborníků ale nejde o problém vody, kterou pijeme. „Asi polovina pitné vody v Česku je vyráběna z podzemních zdrojů a naprostá většina pitné vody vyrobené z povrchové vody pochází z ­vodárenských nádrží na horních tocích řek, do kterých žádné odpadní vody obsahující hormony nejsou vypouštěny,“ uvedl už dříve František Kožíšek, vedoucí Hygieny vody Státního zdravotního ústavu.

Výrobcům balené vody nedávají za pravdu ani nezávislé instituce. Společnost dTest vodu testovala naposledy v roce 2009. „Obavy z pití kohoutkové vody se nepotvrdily, naopak,“ říká mluvčí Nikola Švábová. Problémy tehdy měly naopak některé balené vody. „Týkaly se ale konkrétních šarží a nemají obecnou platnost. Nyní mohou být výsledky zcela jiné,“ dodává Švábová.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.