Lidovky.cz

Ekonomika

Hledá se nový operátor rychlého internetu. Startuje druhý pokus

Mobilní síť LTE – ilustrační foto.

Mobilní síť LTE – ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - Český telekomunikační úřad vyhlásil novou aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Vyčlenil více frekvencí pro čtvrtého operátora než v předchozí soutěži. Přihlášky bude přijímat do 30. září, samotná aukce začne do poloviny listopadu. Kvůli chybně nastaveným podmínkám musel úřad letos v březnu předchozí aukci ukončit.
  16:41

"Cíle aukce jsou jasné. Jde nám o rozvoj nových služeb mobilního vysokorychlostního internetového připojení, podporu hospodářské soutěže, vytvoření podmínek pro vstup dalšího operátora s celostátní působností a o zajištění efektivního využívání kmitočtového spektra," uvedl předseda ČTÚ Jaromír Novák.

Testování sítě

LTE umožňuje několikanásobně rychlejší připojení k internetu proti stávajícím sítím 3G. Operátoři již první lokální LTE sítě zprovoznili například v části Prahy, Mladé Boleslavi a Karlových Varech. Maximální rychlost se pohybuje kolem 100 Mbit/s. ČTĚTE VÍCE

Aukce je podle Nováka připravena tak, aby se celý proces uskutečnil rychle a transparentně, bez jakýchkoliv postranních spekulací či snahy o jeho prodlužování.

Aukce obsahuje opatření proti hromadění kmitočtů i sankce za stažení příhozů. Přihazování by mělo být výrazně rychlejší než při minulé soutěži. Ta se kvůli nevhodně zvoleným podmínkám protahovala a cena dosáhla údajně nereálné hodnoty přes 20 miliard korun.

Jsme znevýhodnění, stěžují si operátoři

Proti vyčlenění části pásma 800 MHz protestovali současní tři operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone. Ti zatím finální podmínky odmítli blíže komentovat před jejich detailním prostudováním.

Podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové úřad část připomínek operátora akceptoval, nicméně záměr rezervace nejlukrativnějšího spektra v pásmu 800 MHz pro nový subjekt v podmínkách zůstal.

Co se draží

Úřad v aukci nabídne kmitočty v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz. Celková vyvolávací cena je zhruba 8,72 miliardy korun. Pro nového operátora vyčlenil část pásma 1800 MHz a nově i 800 MHz. Nabyvatelé kmitočtů je nebudou moci sedm let převádět na jiné subjekty.

"Jak jsme opakovaně uváděli, tento krok považujeme za neodůvodněné znevýhodnění stávajících operátorů. O tom, zda se aukce zúčastníme, se rozhodneme po detailním prostudování materiálu. Případné právní kroky zvažujeme," uvedla Kemrová.

Čtvrtým operátorem by mohla být PPF, která se účastnila již předchozí aukce, a zájem projevil i Dial Telecom. Novák nedávno zmínil i investory zastupované Citibank. ČTÚ znovu také obešle zhruba 50 potenciálních zájemců, stejně jako při předchozí aukci.

I PPF podmínky aukce analyzuje. "Stále však platí, že pro naše finální rozhodnutí je kromě parametrů aukce zásadní také to, kdy aukce skutečně reálně začne. Zpoždění proti původním plánům je totiž už značné," uvedl mluvčí Radek Stavěl.

Operátoři, kteří získají kmitočty, budou muset během 30 měsíců pokrýt 30 zaostalých okresů. Budou muset také v sítích LTE poskytnout velkoobchodní nabídku virtuálním operátorům. Nynější operátoři budou povinni novému hráči poskytnout národní roaming v sítích GSM a 3G po dobu osmi let.

Půlmiliardová aukce

Zahraniční zájemce podle ředitele skupiny ha-vel Pavla Halfara odrazují názorové veletoče ČTÚ, který v minulé aukci neumožnil preferenci nového operátora a v druhé zcela obrátil. "Neočekávám, že by se nové aukce účastnil kdokoli jiný než původní zájemci z té předchozí," uvedl s tím, že jeho firma přes původní enormní zájem účast zavrhla.

Zájemci o účast v aukci budou muset úřadu složit jistinu půl miliardy korun. To je dvojnásobek toho, co v předchozí aukci. S přidělením kmitočtů ČTÚ počítá na začátku příštího roku, až operátoři zaplatí vydražené frekvence. Získají je do poloviny roku 2029.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.