Lidovky.cz

HANSEN: Po silném srpnu se pozornost soustředila na Sýrii

USA

  7:00
Minulý týden udávaly komoditám směr především dvě témata. Prvním byla eskalace situace v Sýrii, když se západní mocnosti rozhodovaly o možném útoku na režim prezidenta Bašára Asada. A současně pak vrcholily i výprodeje na měnách rozvíjejících se zemí.

Oběti srpnového chemického útoku na předměstí syrského Damašku foto: Reuters

Ropa Brent se vyšplhala na nejvyšší hodnotu od února, protože se začalo mluvit o možném výpadku dodávek z blízkovýchodního regionu. Také zlato se dostalo až na 1 434 dolarů za unci, tedy na bezpečnou úroveň z hlediska nákupů i prodejů.

Britské hlasování o Sýrii

U obou komodit jsme však mohli vidět vybírání zisků. Hlavně poté, co britský parlament odmítl jakoukoliv rychlou akci v Sýrii. Následně se vynořily pochybnosti, jestli jsou Spojené státy i bez svého nejbližšího spojence připraveny jít do boje. Toto téma bude trhy ovlivňovat i v nadcházejících týdnech. Navíc během září se pozornost obrátí také na americkou centrální banku Fed, která by měla 18. září oznámit změnu/ukončení svého programu na nákup aktiv.

Situace na finančních trzích je teď vypjatá, a proto se Fed snaží všechny přesvědčit, že ani po ukončení kvantitativního uvolňování ekonomiku podporovat nepřestane. Zároveň se totiž pokouší omezit nedávný nárůst úrokových sazeb. A právě to byl hlavní důvod, který poslal dolů měny rozvíjejících se trhů.

Měsíc srpen byl přitom nejúspěšnějším měsícem pro komodity za celý letošní rok - komoditní index DJ-UBS rostl už druhý měsíc v řadě. K vynikajícímu výsledku přispěly všechny sektory, a největší měrou pak vzácné kovy a energetika. Co se týče jednotlivých výkonností, index táhlo nahoru stříbro, sójové boby a ropa typu Brent.

Naopak takzvané měkké komodity, jako je například káva nebo cukr, se spíše dotýkaly svého dna. Pozitivní momentum ovlivňující další komodity se jim totiž následovat nepovedlo.

Obavy z vývoje v Libyi

Ropné trhy jsou už po tři roky zmítány obavami kvůli narušení dodávek, zejména kvůli geopolitickému napětí na Blízkém východě a severu Afriky. A mezitím co krize v Sýrii se může rozšířit i do okolních zemí a západní velmoci se rozhodují o případném zásahu, největší problém představuje výpadek dodávek ropy z Libye.

Podle posledních odhadů totiž klesl vývoz z této země až na 200 000 barelů ropy denně. Ještě v březnu přitom dosahoval 1,4 milionu barelů.

Nepřátelské tábory

Výsledkem toho všeho byla rally na ropě Brent, jejíž cena vystoupala nad 117 dolarů za barel. I když Sýrie není žádným velkým producentem této suroviny, občanská válka má vliv na jiné dva klíčové členy uskupení OPEC - Írán a Saúdskou Arábii.

Kdyby narušení dodávek ze strany OPECu pokračovalo, mohli bychom se dočkat dalšího zvyšování cen ropy. A to i přesto, že nyní nastává ta část roku, kdy by poptávka ze strany rafinerií měla začít klesat. Během minulého roku cena ropy celkem třikrát překonala hranici 115 dolarů za barel. Ovšem ihned poté přišly korekce, a cena pak byla rázem minimálně o 10 dolarů níž.

Obchodníci v současnosti drží své čisté dlouhé pozice už příliš dlouho, a riziko další prudké korekce tak silně narůstá. Aby k tomu však došlo, muselo by se objevit polevování geopolitického napětí a zároveň i známky poklesu poptávky. To lze však očekávat spíše až ve druhé polovině září.

Dlouhodobá redukce ropy z Libye, která se a celosvětové produkci standardně podílí dvěma procenty, bude i nadále držet ceny ropy nahoře. Nižší poptávka po ropě se přitom čeká spíše až v říjnu.

Vzhledem k tomu očekáváme, že ropa Brent v blízké době nejspíše zůstane v horní polovině rozmezí 110 až 119 dolarů za barel, ve kterém se pohybuje po celý tento rok. Pokud však dojde k rychlému vyřešení situace v Sýrii a/nebo obnovení dodávek z Libye, mohou následovat prudké korekce. Pamatujte zejména na to, jak jednostranně během posledních několika měsíců umisťovali hedgeové fondy a peněžní manažeři své pozice.

Momentum u zlata postupně začíná uvadat

Zlatu se podařilo dostat do bezpečného přístavu, když v předchozím týdnu překonalo hranici 1 400 dolarů za unci. Jenže za pár týdnu se očekává oznámení amerického Fedu o ukončení kvantitativního uvolňování, a další růst této komodity je tudíž spíše limitovaný. Pro třetí kvartál jsme zlatu předpovídali cíl na 1 450 dolarech, což se mu už téměř podařilo dotáhnout. A aby se jeho cena mohla nadále zvyšovat, muselo by dojít k vyhrocení geopolitické situace a/nebo ke zhoršení odhadů ekonomického růstu ve Spojených státech. Stále však věříme, že tu nejhorší vlnu prodejů za poslední desetiletí má už tento vzácný kov za sebou. V srpnu se totiž objevily známky oživení poptávky investorů, přitom po celý rok to vypadalo úplně naopak.

Hranice podpory zůstává i nadále na 1 350 dolarech za unci. Silnější konsolidace by ji pak mohla srazit až na 1 277 dolarů. Horní hranice odporu se pak dostala na 1 434 dolarů za unci. Kritická hladina je přitom na 1 488 dolarech. Pokud se ji podaří prolomit, znamenalo by to 50procentní retracement z výprodejů, které probíhaly od loňského října až do letošního června.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.