Lidovky.cz

Historické úspěchy mobilů. Bestsellerem byl jednoduchý model od Nokie

Ekonomika

  13:38
PRAHA - Během tří desítek let od uvedení prvního mobilu na trh se tato zařízení proměnila téměř k nepoznání. Již dávno neslouží jen k volání, ale fungují například jako přenosné herní konzole a internetové terminály. Z nepřeberného množství typů mobilů, jež během uplynulých tří dekád spatřily světlo světa, se některé modely vymykaly svými technickými parametry, nebo prostě tím, že byly mimořádně oblíbené u uživatelů.

Mobilní telefony. Ilustrační foto. foto: KACPER PEMPEL

Výběr zajímavých modelů ve třicetileté historii mobilních telefonů:

Motorola DynaTAC 8000x (1983) - "praotec Mobil" První komerčně dostupný mobilní telefon uvedla na trh americká Motorola v roce 1983. Vzhledem k obřím rozměrům se mu přezdívalo "cihla" a za skoro 4000 dolarů si jej mohli dovolit jen skutečně bohatí. Přesto šel dobře na odbyt a v praxi prokázal, že princip telefonu, který lze mít stále při sobě, lidi zaujal.

Motorola DynaTAC 8000x

Nokia 9000 Communicator.

Nokia 9000 Communicator (1996) - průkopník žánru smartphonů.
 Koho poprvé napadlo zkřížit mobil s kapesním počítačem, není jisté. Snad to byl přístroj Simon, který na podzim 1992 představila společnost IBM. Zásluhu na komerčním úspěchu těchto "chytrých" zařízení však měla finská Nokia, jejíž rozevírací telefony s operačním systémem a fyzickou QWERTY klávesnicí se na řadu staly nedílnou součástí image manažerů. Vaz jim zlomila až móda přístrojů s dotykovou obrazovkou.

Siemens S10

Siemens S10 (1997) - první, který se vybarvil.
Barevné displeje jsou dnes ve světě mobilů standardem. Prvním běžně prodávaným mobilem, jenž disponoval barevnou zobrazovací jednotkou, byl podle všeho Siemens S10. Jeho displej sice dokázal zobrazit jen jeden odstín zelené, červené a modré barvy, ale i tak působil tento přístroj ve své době jako zjevení.

Nokia 5110. Ilustrační foto.

Nokia 5110 (1998) - nejen prací živ je mobil Nokia. 5110 neudivovala kupce technickými parametry, přesto se stala bestsellerem. Finský výrobce totiž pochopil, že mobil může být i módním doplňkem a vyjadřovat individualitu svého majitele. Nokia 5110 proto dostala do vínku výměnné barevné kryty nebo možnost umístit na displej jednoduchou ikonku dle vlastního výběru. A pak tu byl samozřejmě i legendární had, tedy jednoduchá, leč silně návyková hra.

Nokia 8810. Ilustrační foto.

Nokia 8810 (1998) - jde to i bez klacku.
Mladší ročníky to možná šokuje, ale skutečně existovaly doby, kdy mobily měly anténu. Ne, že by ji dnes vůbec neměly, ale je integrovaná přímo do těla přístroje a už nemá podobu onoho někdy dosti dlouhého prutu jako kdysi. Za první mobil s integrovanou anténou bývá označována luxusní Nokia 8810. Mimochodem, když přišel na český trh, stál tenhle kovový elegán přes 30.000 korun.'

Ericsson T28

Ericsson T28 (1999) - švédský švihák.
Švédská společnost Ericsson už dnes žádné mobily nevyrábí, ale svého času byla na tomto poli velmi aktivní a její aparáty byly známé svou bytelnou konstrukcí. Přístroj T28 byl vůbec prvním mobilem s lithium-polymerovým akumulátorem, díky němuž byl v době svého uvedení na trh nejtenčím (15 milimetrů) a nejlehčím (81 gramů) mobilem. A podle řady uživatelů i jedním z nejelegantnějších.

Siemens SL45. Ilustrační foto.

Siemens SL45 (2001) - Herr Musikant. Přehrávat skladby ve formátu mp3 dnes umí prakticky každý nový mobil. Premiéru měl ale přehrávač digitální hudby už v Siemensu SL 45, který byl pro tento účel vybaven i slotem na paměťové karty. Jeho vylepšená verze SL45i navíc umožňovala běh programů a her na platformě Java, jež byla až do příchodu mobilů s operačním systémem velmi populární.

Nokia 1100

Nokia 1100 (2003) - v jednoduchosti je síla.
Se zhruba čtvrt miliardou prodaných exemplářů jde o zřejmě nejprodávanější mobil na světě. Jeho výbava přitom byla velmi spartánská a jedinou nadstandardní funkci představovala zabudovaná svítilna. Přístroj byl primárně určen pro rozvojové trhy, ale dobře šel na odbyt i v Evropě.

iPhone dostal nové opravné programy

iPhone (2007) - jablečná placka, která vzala trh útokem.
Nebyl prvním telefonem s operačním systémem, přesto tento produkt společnosti Apple změnil pohled uživatelů na takzvané chytré telefony. Důvodem byla zejména snadnost, s jakou se dal "jablečný" přístroj ovládat a také propojení s internetovým obchodem pro snadný nákup hudby, her a dalšího obsahu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.