Lidovky.cz

Hiphopový starosta si žil jako král a Detroit zatím krachoval. Dostal 28 let

Ekonomika

  12:20
DETROIT - Bujaré výlety do Las Vegas, luxusní lístky na americký fotbal ale i vydírání a přijímání úplatků – tak si žil bývalý starosta Detroitu Kwame Kilpatrick v době, kdy se jeho město topilo v dluzích. Nosil stříbrnou náušnici a přezdívalo se mu „hiphopový starosta“. Teď bývalá hlava Detroitu skončila ve vězení za korupci.

Bývalý starosta Detroitu Kwame Kilpatrick. foto: ČTK/AP

Černošský starosta Kwame Kilpatrick úřadoval v Detroitu mezi lety 2002 až 2008, kdy z funkce rezignoval. Soudkyně sice v rozsudku připustila, že Kilpatrick letošní krach někdejšího automobilového centra USA přímo nezavinil, rozhodně se ho však nesnažil nijak odvrátit a nese na něm svůj podíl.

V době, kdy Detroit zoufale potřeboval silného vůdce, který by ho vyvedl z krize, se Kilpatrick staral spíše o to, jak z bortícího se města vysát co nejvíce peněz. Vydíral firmy, přijímal od nich úplatky a falšoval daňová přiznání.

Kwame Kilpatrick dává interview po vyslechnutí rozsudku – 28 let za korupci.

Z pracovní kreditky si platil drahé výlety do kasin v Las Vegas, vstupenky na hudební koncerty a zápasy amerického fotbalu, kde si jednou například dopřál večeři za 850 dolarů, tedy v přepočtu zhruba za 16 tisíc korun. Celkem utratil o 800 tisíc dolarů (15 milionů korun) víc, než si mohl legálně vydělat.

Za to všechno si nyní odsedí 28 let ve vězení. Nepomohla mu ani půl hodinová řeč, kterou před vynesením rozsudku přednesl. „Mám neuvěřitelné výčitky. Je mi to líto,“ vyslovil vůbec první omluvu od svého zatčení v roce 2010, i když se nakonec ke spáchaným zločinům přímo nepřiznal, píše server foxnews.com.

Nikoho, kdo do případu pronikl, tím však příliš nepřesvědčil.

"Je mu líto, že ho chytili"

„Věřím, že je velice zlomený. Věřím, že je mu to opravdu líto,“ řekl právník Norman Yatooma, který vyšetřoval záhadné úmrtí Tamary Greenové, ženy zapletené do divokých příběhů, které kolem bývalého starosty kolují. „Je mu líto, že ho chytili.“

Kilpatrick nechal doma náušnici i extravagantní kostýmy a před soudem odhodil svou „hiphopovou“ image. Snažil se hájit - prý pro něj bylo těžké každý den spravovat město, které mělo prázdnou pokladnu. A podle svých slov pracoval tak tvrdě, jak to jen šlo. Těžko tomu však mohl kdokoliv uvěřit. Zvlášť jen pár měsíců po bankrotu.

Chmurný konec průmyslového centra

Zadlužený Detroit zkrachoval v červenci jako největší město v amerických dějinách. Mohla za to nejen hospodářská recese, ale také špatná veřejná správa a korupce. V kase chybělo na úvěry 18,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 366,3 miliard korun. Problémy města denně zasahují do života většiny obyvatel.  

Trápí je vysoká kriminalita, nefungující veřejné služby a šířící se chudoba. Počet obyvatel města klesl z 1,8 milionu v roce 1950 na 700 tisíc a mnohé čtvrti se proměnily na "zóny duchů" s prázdnými domy a zbídačeným okolím. Z kdysi úspěšného amerického velkoměsta se stal symbol finanční krize.

V Detroitu je chudoba už dlouho.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.