Lidovky.cz

Řecko potřebuje další úspory, škrtům se ale může vyhnout

Evropa

  7:50
ATÉNY - Řecko potřebuje další úspory, aby splnilo rozpočtové cíle. Rozsáhlým výdajovým škrtům, které jsou krajně nepopulární, se už ale bude moci vyhnout. V rozhovoru s řeckým listem Kathimerini to řekl vyslanec Mezinárodního měnového fondu v Řecku Poul Thomsen.
Řecko v potížích (ilustrační foto)

Řecko v potížích (ilustrační foto) foto: Reuters

Zástupci takzvané trojky mezinárodních věřitelů Řecka už od září v Aténách zkoumají, jak země plní jejich záchranný program, a spornou otázkou je rozpočet na příští rok.

"V letech 2014 až 2016 budou nutná další opatření, bude to však v mnohem menším rozsahu než v minulosti," řekl Thomsen. "S (řeckou) vládou se shodujeme, že by už neměly nastat žádné paušální škrty a že by se měli zaměřit na oblasti plýtvání," dodal.

Kontrola

  • Zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu v Aténách s přestávkami už více než dva měsíce prověřují stav řeckých veřejných financí.
  • Tento týden svou inspekci už podruhé přerušili. Trojka považuje vládní odhady vývoje řecké ekonomiky a rozpočtu za příliš optimistické a odhaduje, že vládě budou bez dalších úspor příští rok chybět až dvě miliardy eur (54,5 miliardy korun).

Řecký premiér Antonis Samaras v pátek na návštěvě Berlína řekl, že vláda žádné díry v rozpočtu na příští rok nemá a další omezování státních výdajů a důchodů neplánuje. Samaras v Německu prohlásil, že jeho země žádný nový záchranný program potřebovat nebude.

Růst řecké ekonomiky

Řecké ministerstvo financí ve čtvrtek předpovědělo, že příští rok se ekonomika vymaní z šestiletého propadu a vykáže růst o 0,6 procenta. Ministerstvo také na dvojnásobek zvýšilo odhad rozpočtového přebytku bez zahrnutí úrokových splátek.

Řecko, euro (ilustrační foto)

Dostatečný primární přebytek Řecku otevře možnost, aby Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond požádalo příští rok o zmírnění dluhové zátěže.

Řecko od roku 2010 zachraňují před bankrotem úvěry od EU a Mezinárodní měnový fond. Celkem už země získala 240 miliard eur, výměnou však musela slíbit bolestivé výdajové škrty, zvyšování daní a reformy. Řekové tvrdí, že po šesti letech recese, která snížila výkon ekonomiky o zhruba čtvrtinu a zvýšila nezaměstnanost na téměř 28 procent, si již další škrty nemohou dovolit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.