Lidovky.cz

Rusky mají přijít o krajkové kalhotky z dovozu

Ekonomika

  10:12
MOSKVA - Spuštění "krajkové opony" na hranicích rusko-bělorusko-kazašské celní unie s okolním světem a zmizení kalhotek z tohoto trhu s desítkami milionů spotřebitelek hrozí snad už v létě, alespoň podle scénáře vykreslovaného místními i zahraničními médii. Rusko a jeho partneři v celní unii se totiž od 1. července chystají zakázat spodní prádlo z umělých vláken.

Krajkové spodní prádlo z umělých vláken - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"O letošním létu může z pultů v Rusku, Kazachstánu a Bělorusku zmizet spodní prádlo ze syntetických vláken. Stane se tak, pokud v platnost vstoupí pravidla, předepsaná celní unií. Zákazem utrpí především krajkové zboží, vyhledávané ženami," napsal zpravodajský server BBC News.

Úředníci z komise, která pravidla vypracovala, hájí předpisy péčí o spotřebitele, aby výrobky neohrozily jejich zdraví. Ale výrobci i mnozí experti tvrdí, že neexistují pádné důkazy prokazující škodlivost kalhotek z umělých vláken a že zákaz by byl bezdůvodný.

ČTĚTE TAKÉ:

O uplynulém víkendu třicítka žen v Kazachstánu dala svou nevoli najevo tím, že vyšly na ulice protestovat s kalhotkami v rukou či na hlavách. "Svobodu kalhotkám!" skandovaly, než zasáhla policie. V Rusku se sice nedemonstruje, ale výrobci a dovozci spodního prádla také kypí nespokojeností.

Mají totiž co ztratit. Na ruském trhu se podle svazu podnikatelů v textilním průmyslu každým rokem prodá prádlo za nejméně čtyři miliardy dolarů (asi 80 miliard korun). Analytici varují, že z pultů zmizí až 90 procent nabídky, pokud zákaz vstoupí v platnost.

Zpátky do minulosti

Podle expertů umělá vlákna ve spodním prádle využívají prakticky všichni výrobci, snad s výjimkou specialistů na čistě bavlněné prádlo anebo výrobců oblečení pro zdravotníky.

Projde embargo?

Řada analytiků pochybuje, že se masivní zákaz nakonec skutečně podaří prosadit. Podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO) totiž státy mohou zákazy a omezení zavádět jen v případě, že riziko poškození zdraví je prokázáno. Rusku by tak hrozil spor ve WTO.

"Zřeknout se umělých vláken je stejné jako se zřeknout moderních železobetonových technologií ve stavebnictví a vrátit se k roubenkám a domkům z vepřovic," míní jedna z expertek. Anna Lebsaková-Klejmansová přičítá zákaz buď úřednické neschopnosti, anebo podezírá, že jde o druh obchodního embarga.

Problém možná tkví v tom, že zhruba 80-90 procent spodního prádla se dováží z ciziny. Ale v Kazachstánu existují velké a nevyužité kapacity v průmyslu na zpracování bavlny.

Této středoasijské republice, prožívající zrovna "devizovou vichřici" kvůli devalvaci své měny, by se růst poptávky po bavlněném prádle náramně hodil. Další lidé se zákazu vysmívají jako dalšímu marnému pokusu rozbujelé byrokracie o všudypřítomnou kontrolu.

"Je to jen další hloupé nařízení, který ukazuje neschopnost naší vlády," řekl agentuře AP dvaadvacetiletý Moskvan Trifon Gadzikasimov, podle kterého si děvčata vždy budou moci opatřit žádané zboží v cizině, i kdyby v Rusku nebylo.

Krajkové spodní prádlo na stánku pouličního prodejce.

Snad všechna ruská média se už cítila povinna předvést svou duchaplnost na hrozbě velkého obratu od soudobého ráje krajkových kalhotek k nevzhlednému, bavlněnému spodnímu prádlu sovětské éry.

Výsměch zase přiměl úředníky objasňovat, že rozhodnutí se přijalo už před léty. Celní unie přislíbila zevrubné prohlášení na dané téma, zatímco ruské ministerstvo průmyslu a obchodu se už zapřísáhlo bojovat za zrušení zákazu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.